Mirdas

Jak, kdy, kde, proč vznikla známá postava Krakonoše?

Doplňuji:

Ano, je to velice zajímavá a především pohádková postava.
Tak mne napadá pří té spoustě příběhu které se o činech samotného Krakonoše vyprávějí zda není obrovská škoda že doposud nebyla o této populární postavě natočena celovečerní filmová pohádka.
Nebo se pletu ?
_

Nejlepší odpověď
annas

Krakonoše známe jako pohádkovou postavu. Ve skutečnosti je to však dobrý duch krkonošských hor chránící poctivé lidi a trestající zlé. Sídlí v blízkosti Sněžky, pravděpodobně v Obřím dole, kde má i svou proslulou zahrádku.

O existenci Krakonoše pocházejí zmínky již z 15. stol. První legendy zapsal Johanes Praetorius a vydal jejich jarmareční sbírku Daemonologia Rubinzalii Silesii (1662). Roku 1679 se o Krakonošovi zmínil Bohuslav Balbín: „Na vrcholu Sněžky sedává strašidlo v lidské podobě, klátí nohama přes srázné stěny a jednotvárně křičí.“ Lidé Krakonoše dříve nazývali Rýbrcoul, Rybecoul, Rubezal, Rubikal, Repicul, Rupicul, Librcoul, Hrubykal a také Zlatohlav, Krákora, pan Jan z Hory nebo pan Johanes; Němci mu říkají Rübezahl a Poláci Liczyrzepa. Jméno Krakonoš je nejmladší, vytvořil ho teprve Václav Kliment Klicpera v básni Krkonošská kleč (1824).

Další informace v odkazu.
http://www.roz­hlas.cz/leonar­do/historie/_zpra­va/krakonos-a-jeho-promeny--205075

Další odpovědi
arygnoc

Krakonoš
Rýbrcoul
Rübezahl
● rozprávková bytosť, ktorá vládne Krkonošiam, bájny duch hôr.
Autorom mena Krakonoš je Václav Kliment Klicpera v balade Krkonošská kleč (1824).
Najprv bol Krakonoš štylizovaný ako zlý a všemocný živel, vládca vetra a démon, trestajúci bez rozdielu všetkých. Neskôr bol vypodobňovaný aj ako spravodlivý zástanca chudobných v boji proti chamtivcom a nenažrancom. Býva zobrazovaný ako obor alebo tiež ako trpaslík, ale dokáže sa prevteliť v podstate do ktoréhokoľvek tvora alebo predmetu. Je strážcom hôr, rôzne podpichuje pocestných, chráni chudobných a ak má zlú náladu, posiela zlé počasie.
Prvé vyobrazenie Krakonoša pochádza z Helwigovej mapy Sliezska z roku 1561.

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=kra­kono%C5%A1

PavelK

1582 v pivovaru