Jak k jídlu, tak k dílu, je to pravda?

Já v tomhle pořekadlu vidím velkou pravdu.

Tak všichni to vidíte v rychlosti, já to vidím jinak. Když se v tom někdo hrabe jak bába v ho... a nakonec to nedojí a celou dobu se jeví, že vlastně ani neví, jestli to má jíst. Přesně tak se pak staví k práci.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Staré přísloví, které určitě platilo v době svého původu. Vzniklo zřejmě z toho, že při celodenní práci na poli, např. o žních, se všichni rychle najedli, aby prác do večera dokončili. Takže krátký čas na jídlo, delší čas na práci.

Z toho vyplynulo, že kdo jí rychle, víc udělá - tedy jak je k jídlu, tak je k dílu.

Myslím si, že v současnosti už přísloví platí výjimečně. Občas někdo jídle "zhltne", když má práci rozdělanou a chce ji dokončit.

Spíš se dnes dá použít přísloví: čas na jídlo, čas na práci. Je třeba učinit něco, aby se něco dalšího učinilo.
--
Když jí někdo rychle, pracuje rychle. Z toho přece vyplývá i opak,, že když se v někdo v jídle nimrá, je pomalý, někdy až líný.

Rychlost je opakem pomalosti, takže význam je vyjářený
nepřímo, opakem, je obsažený v předchozím tvrzení.

Další odpovědi:

Zlatý

Pokud by to byla pravda, tak by můj brácha byl nejpracovitější člověk na světě.

Zlatý

Souhlasím - ´lidové moudrosti´ jsou založeny na skutečnosti (byť někdejší - takové "sedávej panenko v koutě..." už dneska neplatí...).
;-)

Zlatý

S tímhle mají někteří problém. Mám pocit, že toho někdy více sní, než udělají. :-))

Zlatý

Souhlasím s tebou a také s annas v první půlce její odpovědi.Protože přesně tak to mám já. Sice nedělám na poli,ale už ani neumím jíst pomalu,někdy jídlo doslova zhltám,protože toho potřebuji hodně stihnout a věčně honím čas.Což mě dost mrzí,protože to není zdravé a lepší je si jídlo vychutnat.

Zlatý

Teď už ne. Souhlasím s annas.

Stříbrný

myslím že je to přesně naopak, no výjimky mohou bejt...

Zlatý

Naopak. Kdo se furt cpe, udělá kulový, bo enem leží, tráví (energie v ř.ti) a puchne, jak nějaká šelma ..v potravním řetězci hodně vysoko.
Navíc nemá cenu dlouhodobě zaměstnávat lidi, kteří ti v práci jedí, a to zas vyplívá z podobnýho pořekadla- ...víc sezobe a dřív pojde!

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4396
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2476
Zlatý briketka10 2269
Zlatý annas 1828
Zlatý quentos 1548
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1519
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1427

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.