Avatar uživatele
anonym

Jak k jídlu, tak k dílu, je to pravda?

Já v tomhle pořekadlu vidím velkou pravdu.

Tak všichni to vidíte v rychlosti, já to vidím jinak. Když se v tom někdo hrabe jak bába v ho… a nakonec to nedojí a celou dobu se jeví, že vlastně ani neví, jestli to má jíst. Přesně tak se pak staví k práci.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? GM, johana 56, hanny 2, zjentek, da ny před 3007 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Staré přísloví, které určitě platilo v době svého původu. Vzniklo zřejmě z toho, že při celodenní práci na poli, např. o žních, se všichni rychle najedli, aby prác do večera dokončili. Takže krátký čas na jídlo, delší čas na práci.

Z toho vyplynulo, že kdo jí rychle, víc udělá – tedy jak je k jídlu, tak je k dílu.

Myslím si, že v současnosti už přísloví platí výjimečně. Občas někdo jídle „zhltne“, když má práci rozdělanou a chce ji dokončit.

Spíš se dnes dá použít přísloví: čas na jídlo, čas na práci. Je třeba učinit něco, aby se něco dalšího učinilo.

Když jí někdo rychle, pracuje rychle. Z toho přece vyplývá i opak,, že když se v někdo v jídle nimrá, je pomalý, někdy až líný.

Rychlost je opakem pomalosti, takže význam je vyjářený
nepřímo, opakem, je obsažený v předchozím tvrzení.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?kenyrts Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Pokud by to byla pravda, tak by můj brácha byl nejpracovitější člověk na světě.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Souhlasím – ´lidové moudrosti´ jsou založeny na skutečnosti (byť někdejší – takové „sedávej panenko v koutě…“ už dneska neplatí…).
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

S tímhle mají někteří problém. Mám pocit, že toho někdy více sní, než udělají. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanny 2

Souhlasím s tebou a také s annas v první půlce její odpovědi.Protože přesně tak to mám já. Sice nedělám na poli,ale už ani neumím jíst pomalu,někdy jídlo doslova zhltám,protože toho potřebuji hodně stihnout a věčně honím čas.Což mě dost mrzí,protože to není zdravé a lepší je si jídlo vychutnat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
terry

Teď už ne. Souhlasím s annas.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

myslím že je to přesně naopak, no výjimky mohou bejt…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Naopak. Kdo se furt cpe, udělá kulový, bo enem leží, tráví (energie v ř.ti) a puchne, jak nějaká šelma ..v potravním řetězci hodně vysoko.
Navíc nemá cenu dlouhodobě zaměstnávat lidi, kteří ti v práci jedí, a to zas vyplívá z podobnýho pořekadla- …víc sezobe a dřív pojde!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek