Krčálek

Jak jste oslovovali?

Učitele když jste šli na střední. Paní učiteli/ko nebo profere/ko?

Nejlepší odpověď
annas

Oslovení profesore/ profesorko, ať už kdysi s přidáním soudruhu/ soudružko, později pane/ paní, není správné, i když jde o zvyk. Protože profesor je vysokoškolský titul. Na střední škole je učitelka nebo středoškolská profesorka.

Další odpovědi
anonym

Na gymnáziu jasně paní profesorko, pane profesore.

Damiana

První rok to byly(i) soudružky a soudruzi, pak všechny (všichni) přísně trvaly(i) na prvorepublikovém profesorském oslovování s paními a pány. Někteří profesorský titul měli, ale pamatuji, jak hystericky to vyžadovala hlavně učitelka s aprobací tělesná výchova/branná výchova/občan­ská nauka.

anonym

soudruhu/soudružko

Nikkol

Museli jsme říkat paní profesorko. Přestože profesorka nebyla žádná z nich.

quentos

Pane učiteli, paní učitelko. Toho, že profesorování nemají právo vyžadovat, si naštěstí byli doře vědomi.

led

Asi sme boli výnimka v našej socialistickej vlasti. Už od 1.ročníka strednej školy 1965 sme mohli oslovovať učiteľov pán, pani. Veď sme neboli ich súdruhova v zbrani, ale žiaci. Ale neplatilo to na celej škole, len u nás, neviem prečo. Žeby to bola predvídavá tolerancia /pomaly sa blížili politické zmeny/ ?