bigbít

Jak jste na tom s fobiemi?

Nejlepší odpověď
SajmonModer

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

Sociální fóbie:

Sociální fobie je neurotická porucha, charakteristická strachem z určitého sociálního, mezilidského kontaktu, což je doprovázeno úzkostí, pramenící z vědomých a nevědomých negativních očekávání vlastního selhání v této osobní rovině.

Tato očekávání pramení z často hluboce zakořeněných negativních představ o sobě, získaných především výchovou, kdy dítě nebylo rodiči přijato a milováno nepodmíněně a spontánně, jakožto jedinečná lidská bytost s právem na chyby a nezískalo tak zdravý a trvalý pocit vlastní hodnoty a lásku k sobě samému. Tak jako bylo od prvopočátku nejistě zacházeno s jeho projevy, tak nejistě očekává chování i od okolí.

Postupem času se tento nezdravý sebeobraz natolik vžije, že se stane nevědomým kritickým hlasem, který aniž by si člověk uvědomoval, mu v kritických okamžicích podráží kolena. Výsledkem pak není polemika s tímto hlasem, který by se snažila ospravedlnit a vyprostit z ponížení, ale úzkost.

V kognitivní část psychoterapie se proto snaží vystopovat tyto neuvědomělé negativní myšlenky a poukázat na jejich relativnost a neopodstatněnost a učí se tak novému vnímání samého sebe.

V behaviorální části psychoterapie si člověk zkouší situace, které mu dělají problémy, přičemž již dokáže vědomě rozpoznávat automatické myšlenky, které jej dříve v nevědomí srážely k zemi a držet si od těchto iracionálních myšlenek odstup. Tento druh psychoterapie se nazývá Kognitivně behaviorální terapie neboli KBT.

Stejně tak účinné mohou být i jiné psychoterapeutické metody, jako např. dynamicky orientovaná psychoterapie, spočívající na skupinové psychodynamice, odvíjející se od skupinou zakoušených emocí, o kterých se jednotliví členové učí hovořit. Učí se tedy v prvé řadě rozpoznávat své pocity (podobně jako u kognitivní terapie) a o těchto pocitech hovořit a zároveň přijímat na ně patřičnou reakci.

Další odpovědi
coco

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

Mám strach z většího množství lidí na jednom místě,šíleně se bojím davového šílenství.

hanny 2

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

Mám arachnofobii – tj.fobii z pavouků.

panenka

Nemyslím si, že bych měl/a fobii/e.

zbysek

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

modrypezotek

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

Honzucha

Nemyslím si, že bych měl/a fobii/e.

filva

Nemyslím si, že bych měl/a fobii/e.

Marsyas

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

Panická hrůza z Poucha, viď Bigbíte:-)