Avatar uživatele
bigbít

Jak jste na tom s fobiemi?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? coco před 4780 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
SajmonModer

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

Sociální fóbie:

Sociální fobie je neurotická porucha, charakteristická strachem z určitého sociálního, mezilidského kontaktu, což je doprovázeno úzkostí, pramenící z vědomých a nevědomých negativních očekávání vlastního selhání v této osobní rovině.

Tato očekávání pramení z často hluboce zakořeněných negativních představ o sobě, získaných především výchovou, kdy dítě nebylo rodiči přijato a milováno nepodmíněně a spontánně, jakožto jedinečná lidská bytost s právem na chyby a nezískalo tak zdravý a trvalý pocit vlastní hodnoty a lásku k sobě samému. Tak jako bylo od prvopočátku nejistě zacházeno s jeho projevy, tak nejistě očekává chování i od okolí.

Postupem času se tento nezdravý sebeobraz natolik vžije, že se stane nevědomým kritickým hlasem, který aniž by si člověk uvědomoval, mu v kritických okamžicích podráží kolena. Výsledkem pak není polemika s tímto hlasem, který by se snažila ospravedlnit a vyprostit z ponížení, ale úzkost.

V kognitivní část psychoterapie se proto snaží vystopovat tyto neuvědomělé negativní myšlenky a poukázat na jejich relativnost a neopodstatněnost a učí se tak novému vnímání samého sebe.

V behaviorální části psychoterapie si člověk zkouší situace, které mu dělají problémy, přičemž již dokáže vědomě rozpoznávat automatické myšlenky, které jej dříve v nevědomí srážely k zemi a držet si od těchto iracionálních myšlenek odstup. Tento druh psychoterapie se nazývá Kognitivně behaviorální terapie neboli KBT.

Stejně tak účinné mohou být i jiné psychoterapeutické metody, jako např. dynamicky orientovaná psychoterapie, spočívající na skupinové psychodynamice, odvíjející se od skupinou zakoušených emocí, o kterých se jednotliví členové učí hovořit. Učí se tedy v prvé řadě rozpoznávat své pocity (podobně jako u kognitivní terapie) a o těchto pocitech hovořit a zároveň přijímat na ně patřičnou reakci.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
coco

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

Mám strach z většího množství lidí na jednom místě,šíleně se bojím davového šílenství.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanny 2

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

Mám arachnofobii – tj.fobii z pavouků.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

Nemyslím si, že bych měl/a fobii/e.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zbysek

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
modrypezotek

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Honzucha

Nemyslím si, že bych měl/a fobii/e.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
filva

Nemyslím si, že bych měl/a fobii/e.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Marsyas

Mám jednu fobii, které jsem si vědom/a.

Panická hrůza z Poucha, viď Bigbíte:-)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek