briketka10

Jak jste na tom byli Vy ? Proč jste si pořídili počítač ?

od roku 1991 pracuju s PC, pak jsem měla e-mail u sestry, to mě nebavilo k ní chodit, protože na něm byla buď ona, nebo její syn, musela jsme si koupit notebook už jen proto, a že všude okolo mě samé www. bla, bla, bla.cz atd.to mě otravovalo a cítila jsem tak nějak neinformovaná..

Nejlepší odpověď
arygnoc

začínal jsem někdy v roku 1985 na sálovém počítači (terminálu počítače, který měl 8 pater, IBM) přes PMD, Commodory až k PC (286).
První počítač jsem si pořídil v roku 1991 (NB za 80.000 Kč), hned jak byli dostupné Windows 3.11.
Byl jsem na počítači závislý ještě dřív, než jsem si ho pořídil.

Další odpovědi
dudu

Poprvé jsem si počitač osahal v UP Bučovice v roce 1965. Jednalo se o děrnoštítkovou Aritmu, pak jsme na ní pracovali i ve škole. Tam jsme již také používali elektronické počitačky a el. psací stroje. Když jsem však v roce 1968 nastoupil do práce, nejmodernější tam byla kalkulačka na kličku zvaná ježek. Samostatně na PC pracuji od roku 1993, soukromého noťase mám cca tři roky.

Drap

Začal jsem podnikat a nic jiného nezbylo.

hanny 2

Pořídila jsem PC dětem,potom když odešli z domu,byla jsem nucená se na tom naučit pracovat sama,dnes bych se už bez počítače a internetu neobešla.

hanulka11

zhruba před 3 lety si manžel koupil pc – protože nastoupil do práce kde ho potřeboval a musel se na něm naučit
a já pomalu okukovala /zatím/

pak jsem zjistila jaké jsou možnosti -co vše se dozvím a jak si mohu uspořádat fotky /protože ráda cestuji a fotím /
chvílemi jsem k němu na PC chodila ,ale pak jsme se často dohadovali kdo na něm bude / jak malé děti/ já si potřebovala lecos vyhledat a napsat a vyřídit a stávalo se to stále častěji a manžel se rozhodl , že mi koupí počítač jen pro mou potřebu …sláva …a tak jsem začala pronikat do tajů a a už se nemusím dovolovat kdy na něj půjdu a stal se mým rádcem a pomocníkem i v práci

Andělé

Pořídila jsem si ho kvůli tomu,že jsem si dodělávala školu a v druhém ročníku jsme počítače měli jako předmět. Potřebovala jsem ho nutně,ale neměla jsem peníze. Má dobrá kamarádka mi sehnala starý skoro zadarmo. Hodně mi tím pomohla…
Mám ho přesně dva roky. V prosinci jsme z pc měli zkoušku,pamatuji se,jak mi učitel dal do ruky disketu(viděla jsem ji poprvé v životě) a vůbec jsem nevěděla,kam ji strčit…neukázal nám to,protože měl za to,že to každý zná. Byla jsem z toho strašně rozhozená a špatná.Jak si mohl myslet,že má úplně každý počítač. Byl ale jinak moc milý. No,nezbylo mi,než se s pc konečně seznámit:-D…byla jsem pak moc ráda,co jsme se naučili a dnes už si to bez něj nedovedu představit…

led

S výpočtovou technikou som prišla do styku už na škole. Veľká stena, plná náruč prepojovacích káblov a pracne napísaný program, potom derné karty, pásky…
S osobným počítačom neskôr.
Všetkému je na vine hudba…
s priateľom hudobníkom sme sa niekedy koncom 70-tych rokoch bavili o elektronickej hudbe a hľa prišla novinka, krabička s možnosťou elektronického zápisu myšlienok a prirodzene hry. Starší sa možno pamätajú 2 obdĺžničky a medzi nimi pobiehajúci malý štvorček a pripájalo sa to k televízii… Postupne krabička dokázala viac a viac. Až sa zrazu zjavil Basic a to bol zázrak, ktorý dostal ľudí k počítačom. Pri Zväzarme sa založili počítačové krúžky (aj známa firma software 602 http://www.602.cz/ je jednou z nich). V bazare som objavila Sinclair ZX81 a stala sa jedna z mála počítačových bláznov. Na otázku v práci, načo mi je taká hračka, som veštecky odpovedala: na prácu, načo ma premenovali za supercvoka. Postupne prichádzali ďalšie „hračky“… A som cvokom už 30 rokov :)
PS:
ten môj ZX81 dokonca dokázal vytvoriť efekt titulkovania na televíznej obrazovke živým hercom priamo na javisku. To bolo niečo nové!

fablen

měla jsem to opačně než Drap: nejdříve jsme pořídili PC a pak jsem následkem toho toho začala podnikat

jendahun

Poprvé jsem začal pracovat na počítači v zaměstnání někdy v roce 1992.Olivetti 286,MS Dos.Všichni kolegové se mi v kanceláři vyhýbali,jenom aby je někdo nenutil na tom učit se pracovat.Nevyhnuli se časem tomu stejně.Musel jsem klepat do PC Mzdy a MTZ,pozemky,u­závěrky atd..Protože závod byl padesát kilometrů vzdálen,byl jsem i u zavádění modemů a přenosu dat na dálku.No nefungovalo to strašně dlouho…Všechno jsem se musel učit sám a kupovat si příručky.Když začali do našich PC zavádět WIN.3.11,přišel jsem o práci a už jsem si to nemohl vyzkoušet.Jsem trochu blázen do nových technologií,ale nebylo peníze.Až v roce myslím 2006 jsem si koupil mini notebook u Alzy,tehdy stál 11.000korun.Dnes ho vylepšený pořídíte za polovinu.Už by to chtělo něco nového,ale není peněz.V současném zaměstnání mi taky dost pomáhá,protože hajní jsou líní jak vši a příjem dřeva i faktury jim posílám mailem.Taky když potřebuji mapu porostu,kde mám dělat,pošlou mi zase oni.U bývalého zaměstnavatele jsem byl asi na dvou jednodenních kurzech a programátor vždycky vykřikoval: nepouštějte k tomu Ma…,ten mi zase vyrobí problém,se kterým si nebudu vědět rady.Tak a teď si můžu experimentovat sám na svém PC a nikdo mi do toho nemůže kecat.:-)

kapka

Kvuli skole (na stara kolena). Zprvu jsem chodila na pc do knihovny. Ale to bylo dost casove narocne a mela jsem na vse jen hodinu zdarma. Jak se skola rozjela, bylo nutne poridit pc domu. Mailovou adresu jsem mela uz driv, to me navedla segra, at si ji zavedu. Kdyz me ujistila, ze je to zadarmo, tak jsem si ji teda zaregistrovala, ale nevedela jsem moc, k cemu mi to jako bude. Pamatuju, jak mi taky par let pred tim ukazoval svara, jak se hleda na netu (na vytacenym pres telefon), moc me to nezajimalo, nevedela jsem, proc bych to mela potrebovat, nejak jsem zila dobre i bez toho. Dneska? Asi jako vy ostatni.

mosoj

Někdy mezi roky 1985 –89, přesně si to již nepamatuji mně do provozu koupili počítač IBM s procesorem 8080. Měl DOS a grafiku EGA a RAM paměť 20MB a stál 32 000 Kč !!!
Teprve později přišly PC 286.
Začal jsem pracovat s tabulkami a zjistil jsem jaká je to obrovská výhoda při řízení výroby o psaní místo psacího stroje nemluvě.
Sám jsem se začal zdokonalovat v tabulkových a textových procesorech, samozřejmě dosovských. Na grafice EGA nejelo ani Quadro a tak jsem si nainstaloval SuperCalk. Tabulkový procesor ve kterém se musely zadávat specifické slovní příkazy!!
Jako textový editor mně dlouho sloužil známý T 602 pro DOS. Toto vybavení stačilo na obrovské ulehčení administrativy a díky tabulkám jsem získal výborný přehled o výrobě. Pro zajímavost tento počítač stál až dosud v nevytápěné místnosti kde mrzlo. Když jsem k němu přišel a pustil ho tak běhal jako za mlada.

Jinak s první výpočetní technikou jsem se setkal v roce 1963 v tzv. Početnické službě ( něco jako výpočtové středisko na zakázku), kde se pracovalo s děrnými štítky ( později s děrnou páskou). Zadávání dat na děrné štítky dělalo asi dvacet děvčat na děrovačkách, pak se vše třídilo podle zadaného algoritmu a nakonec zpracovalo na tabelátoru z něhoš vyjížděly již zpracované sestavy na sáhodlouhých tabelačních rolích.

Na počítačích typu Sinclair ZX a ZX spektrum
jsem se také pokoušel něco dělat ale to bylo zdlouhavé. Jako záznamová jednotka sloužila obyčejná magnetofonová kazeta.
Tehdy jsme se všichni učili programovat v BASIKU protože jsme si mysleli že si potřebné programy budeme muset dělat sami !!

lexx

Začal jsem na VŠ Léta páně 1982, algol, fortran, sálové počítače Tesla, Odra, děrné štítky, no hrůza. V posledním ročníku školy v hodinách ASŘ Basic na IQ151, PMD 85, to už bylo něco. Na vojně jsem se dostal k Atari 800 XL, krása. V prvním zaměstnání Consul a 8´´ bulharské diskety, po revoluci (1989) již formát IBM/PC, někdy kolem roku 1991. Robotron EC-1834, DOS, HDD 20 MB (!) Libra 286, vrcholem manažera firmy byl TNS Slušovice a WIN 3.1. FOX Pro, Quattro pro, Ami pro, T602. Doma mám 10 let poskládaný veterán s Windows 98, CPU 900 MHz, 2 HDD, RAM 2 × 128 MB. Neumí nové programy, zastaralý oper.systém. Internet s výhradami ano, excel, word. Vypalovačku utáhne. Na lepší mašinu není, jsem nezaměstnaný 50+ bez perspektivy. Škoda zmařeného života.