Jak je zdaněná odměna na dohodu o provedení práce?

KOlik budu platit daně na dohodu o provedení práce?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Platíte daň z příjmu.

Zdanění do 5 tis. za měsíc:

  1. jestliže nepodepíšete „Prohlášení poplatníka k dani“ a zaměstnavatel vám z odměny do 5tis./měsíc srazí pro fin. úřad srážku daně 15%, nemusíte již tuto odměnu nikde uvádět
  2. jestliže podepíšete „Prohlášení..“, zaměstnavatel z odměny odvede zálohu na daň sníženou o slevy na dani.
  1. zdanění brigády nad 5tis/měsíc

Zaměstnavatel musí odvést zálohu na daň. Jestliže podepíšete na konkrétní měsíc, kdy brigáda probíhá „Prohlášení..“, bude záloha nižší a vaše čistá odměna vyšší.

Další odpovědi
standa

V případech odměn z dohod o provedení práce (DPP), kde není uplatňováno sociální ani zdravotní pojištění, je to s daní z příjmu takto:

  1. SAZBA DANĚ Z PŘÍJMU JE 15%
  • shodou okolností je sazba stejná jak pro srážkovou, tak i zálohovou daň (což v minulosti nebývalo)
  1. VÝŠE PŘIJMU(z DPP) NEMÁ NA DAŇ VLIV
  • vždy se bude státu odvádět 15%
  • u příjmu do 5.000 Kč/měs. bude zaměstnavatel odvádět tzv. srážkovou daň*)
  • u příjmu nad 5.000 Kč/měs. bude zaměstnavatel odvádět zálohu na daň**)
  1. RŮŽOVÉ PROHLÁŠENÍ
  • nejpodstatnější je skutečnost zda zaměstnanec bude podepisovat tzv. ´růžové prohlášení´, aby mohl uplatnit případné slevy ať již na sebe jako poplatníka daně, na sebe jako studenta, na svoji manželku, na své děti ap.
  • slevy mohou být uplatněny pouze u jednoho zaměstnavatele
  • pokud bude ´růžové prohlášení´ podepsáno a bude uplatňována alespoň jedna základní sleva na poplatníka (tj. 2.070 Kč / měs.), tak až do výše příjmu 13.800 Kč / měs. hrubého nebude žádná daň z příjmu, protože z této mzdy bude sice vypočtena 15% daň ve výši 2.070 Kč, ale po odečtení výše zmiňované slevy bude daň NULA.

*) pokud zaměstnavatel odvede srážkovou daň (tj. v případech, kdy hrubý příjem byl pod 5.000 Kč / měs.), tak tento příjem a tuto odvedenou daň už vůbec nezahrnujete do daňového přiznání, které byste z různých důvodů na konci roku musel(a) dělat

**)
v tomto případě, vám zaměstnavatel na konci roku udělá tzv. roční vyúčtování daně a nebo si daňové přiznání uděláte sam(a) a budete tak moci uplatnit ještě další jiné odčitatelné a slevové položky, čímž se vám výsledná daň může i dále snížit.