JájsemRaibek

Jak je zajištěno u notebooku, aby nebyl poškozen pevný disk?

Možná si to představuju jako Hurvínek válku, ale zajímá mě jak je to zajištěno. Vím, že tam je čtecí hlava-takové něco jak u gramofonu ramínko a to se pohybuje nad plotnou, která se točí velmi rychle.
U klasického počítače je HDD náchylný na otřesy, ale jak je toto zajištěno u NTB?
Vždyť s NTB se pohybuje, přenáší atd.

Nejlepší odpověď
McArthur

Budu polemizovat s „gecco“. Disk je to nejnáchylnější na otřesy v počítači i notebooku. Sice disky mají senzory, které detekují vibrace a systém na rychlé parkování hlaviček, bohužel stačí maličkost typu přesunutí zapnutého notebooku ze stolu na klín a otřes může být pro disk fatální. Dnešní disky si navíc tyto události zapisují do paměti a při případné reklamaci vše napráskají.

A teď ta odpověď. V podstatě to u klasickéhé HDD zajištěné není. Pokud potřebuješ disk odolný otřesům, použij SSD disk. Tam se nic netočí. Za ta léta se v notebookových i klasických discích (HDD) technologie zlepšily, ale zapnutý disk stále neodolává i menším otřesům. Bavíme se teď o consumer discích, tj. komerčně prodávaných lidem a firmám, ne armádě apod.

Další odpovědi
arygnoc

nijak.
ani nb nie je určený na prudkú manipuláciu počas chodu (otrasy, pády, …).

platí pre mechanické disky.

;-Q

Dochy

  1. malé (NTB) budouz rpincipu o chlup méně náchylné právě proto že jsou malé
  2. budou méně náchylné protože se počítá s přenášením a výrobce s tím počítá
  3. Nevím zda všechny, ale můj NTB má detekci „pádu“. Pokud chvilku „letí“ třeba proto, že jej prudčeji zvednu, pak předpokládá, že může dojít k nárazu (až ten let skončí) a ihned HDD zaparkuje.

Ale obecně: Není zajištěno že disk nebude poškozen. Pouze je snaha snížit pravděpodobnost, že se to stane.

Vyjímečně nesouhlasím s Gecco. Disky sice mají udávanou odolnost v desítkách g. Ale ono je něco jiného když je člověk na Matějsklé na centrifuze, má tam možná 2g a je z toho vyplesklej a něco jiného je slabý náraz kovového těla NTB na beton při pádu z pár desítek centimetrů, kde řádově na ms/us může na vnitřní části působit klidně těch 300g.

gecco

I „klasické“ disky jsou už proti nárazu slušně zajištěné – i v zapnutém stavu vy měly snés přetížení desítek g (ve vypnutém stovek g)…
…„klasického počítače je HDD náchylný na otřesy“… – tohle je info platné tak před 20+ lety.

mosoj

No tak se zapnutým notebookem by jsi tancovat neměl. Viz. MC Artur.
Když ale mowla říká něco jiného !