jaza

Jak je v zákoně definována garáž a přístřešek?

Vlastním ideální 1/2 RD. Druhý vlastník si bez našeho souhlasu přistavil k RD garáž takovým způsobem, že mezi společným RD a vedle stojícím RD vznikla pouze mezera 49 cm. Stavbu postavil bez staveb. povolení, bez vyjmuití půdy z pozemk. fondu. Stavba má 40 cm beton. základy zapuštěné do země, je celá z tvárnic a cihel, střechu tvoří železné I profily zapuštěné do společného RD, zalité ve 14 cm betonu, tvoří tak terasu. Garáž má větrací okénko. Navíc ve 49 cm mezeře, v délce 3m mezi sousedním domem vede kanalizace dešťové vody. V mezeře nelze provádět údržbu sousedního domu, není přístup k opravě kanalizace, která vloni při mrazech popraskala a podmočila vedlejší RD. Prostřednictvím stavebního úřadu se snaží tuto stavbu legalizovat jako přístřešek pro zahradní nářadí. Co s tím? Máme podat žádost nebo nějaký požadavek na odstranění stavby?

Odpovědi
mosoj

Podejte námitku na stavebním úřadě.
Pro zlegalizování bude potřebovat souhlas sousedů ať je to co chce.

Pro garáž platí přísnější technické podmínky, ale pro tento případ to nehraje roli.Také hraje roli zastavěná plocha. Do 16 m2 jsou předpisy mírnější, není třeba stavební povolením jenom ohlášení. Samozřejmě ale s vyjádřením sousedů.

Sůwa

Pokud je stavba pevně spojena se zemí, je nutné stavební povolení. K jeho vydání máte jako soused právo se vyjádřit a následně je nutná kolaudace. O přístřešek by se jednalo v případě, že by stavba neměla obvodové zdivo, pouze střechu. Vyjmutí z PF není potřeba, pokud je stavba na vlastním pozemku. Právo je jednoznačně na vaší straně, podejte na stavební úřad žádost o odstranění stavby. Přístřešek na zahradní nářadí je nesmysl.

Milos55

My máme tento podobný přístřešek http://garaze-pristresky.cz/pris­tresek-na-auto/ a nijak velký problém s tím nebyl.