Michal Kole

Jak je v letadlech řešena dodávka kyslíku?

Velká dopravné letadla létají ve výškách, kde je kyslíku málo a letí dlouho, třeba z Ameriky přes tichý oceán do Austrálie.

To vezou kyslík pro cestující a nouzové zásoby s sebou nebo kyslík nějak vyrábí jako je to na vesmírné stanici?

Nejlepší odpověď
takhlene

jen na doplnění:

Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/se­rial-letadlo-plne-bezvladnych-tel-havarovalo-nezachranili-ho-stevard-ani-stihacky-g3s-/tec_technika­.asp?c=A100607_­164623_tec_techni­ka_pka

Další odpovědi
Terryle

Vzduch v těch cca 10 km je celkově mnohem řidší, nejde jenom myslím o kyslík. Vzduch se odebere z motorů, chladí se a přetlakuje se na přijatelnou koncentraci, aby byla přijatelná i hladina kyslíku.
Aspoň tak nějak jsem to tedy vykoumala z různejch zdrojů, jestli blbě, tak mě prosím někdo opravte.
Letadla ale samozřejmě zásobu kyslíku vozí, ale běžně se do vzduchu nepřidává. Zásoby jsou jen pro případ dekomprese (poklesu tlaku v kabině – třeba když se otevřou dveře nebo je trup poškozenej bombou apod). Tenhle kyslík je rozvodama vedenej do masek, který v takovým případě vyskočej. A palubní personál má i pár kyslíkovejch bomb, se kterýma v případě nouze má obejít cestující, kterým už kyslík z rozvodu došel. Ale to je nouzovej případ, jakmile dojde k dekompresi, snaží se piloti co nejrychleji sklesat do výšek, kde se dá už dýchat normálně.

Zdroj: http://www.trip­zone.cz/prepra­va-cestujicich/60-cestovani-letadlem-se-zdravotnimi-potizemi