zzzzz

Jak je to teď s odstoupením od kupní smlouvy?

Ještě loni podle starého občanského zákona (konkrétně podle rozsudku NS k starému obč.zak) platilo, že pokud se u věci objevila vada do půl roku, bralo se to jako vada při prodeji – rozpor s kupní smlouvou, a bylo možné od kupní smlouvy odstoupit. Má na to zákazník právo i teď?

Ke starému obč.zak, byla spousta i jiných judikátu.
Jako další známý uvedu třeba: 3 stejné, nebo 4 různé závady, tvořili zboží jako neupotřebitelné a opět měl zákazník právo od kupní smlouvy odstoupit.

Jsou tyto judikáty stále platné? Nebo se zrušili zároveň se starým obč.zak?

Všem předem děkuji za názory. .-)

Nejlepší odpověď
anonym

  1. pokud se vada projeví do 6 měsíců od koupě, je zvoží bráno jako vadné už při převzetí a spotřebitel má v takovém případě právo odstoupit od smlouvy – v zásadě se nic nemění (leda snad to, že výměna zboží nebo odstoupení od smlouvy není možné, lze-li vadu ihned opravit)
  2. počty vad nejsou zákoníkem určeny, ale vycházejí ze soudní praxe – předpoklad je, že k předchozím judikátům budou soudci i nadále přihlížet (nemají takovou povinnost, ale možnost – povinnost neměli nikdy, naše právo není precedenční)