slipknotak

Jak je to tam s těmi čísly ?

že když bude v jedné místnosti 23 lidí tak je šance padesát na padesát že dva z nich budou mít stejné datum narození? Jak je to tam s těmi čísly ?

Odpovědi
arygnoc

rok má 365 dní.

aby se líp počítalo, předpokládejme, že má 366 dní.
Na to, aby na 100% v mistnosti byli aspoň dva lidé se stejným datumem narození (den, měsíc, rok nebereme v potaz), jich tam musí být 366/2 + 1, tj, 184 (počítám dobře?).
na 50% šanci by jich mělo být půlka – tj. 92.

Al kdoví, matematikou jsem se zaobíral kdysi ve škole (ještě v minulém stoketí, možná se od té doby změnila, nebo já jsem z ní už mnoho zapomněl).

Blizna

Tenhle problém řeší obor matematiky jménem pravděpodobnost a není to lehkej problém. Vůbec se to neřeší jednoduchou úvahou…

Ale podobně se tvoří hádanka: Kolik lidí musí být v místnosti, abychom měli jistotu, že v ní jsou alespoň dva lidé, kteří mají narozeniny ve stejný den.
(A protože máme 366 dní, tak stačí 367 lidí a víme, že dva tam musej mít narozeniny ve stejný den.)