Kepler

Jak je to správně? Losi, nebo losy?

Opět jsem se pobavil na novinkách.cz. „Zřejmě v boji o samici se o život připravili dva losy.“ Nejsem si ale stoprocentně jist, tak se pro jistotu ptám. A taky rád opět upozorňuji na tristní úroveň citovaného webu.
https://www.no­vinky.cz/koktej­l/421069-na-aljasce-nasli-dva-losy-se-zaklinenymi-parohy-zamrzle-pod-ledem.html
Představa jak spolu bojují dva lístky loterie mě docela rozesmála.

Nejlepší odpověď
klumprt

Nyní v 11:59 už to má opravené. Jenže vidím tam ještě jednu chybějící mezeru za koncem věty a špatně napsané malé písmeno. Což můžou být překlepy, ale takovému přednímu zpravodajskému serveru by se to stávat nemělo. Schopnost rychle si po sobě zkontrolovat text a opravit chyby by měla být samozřejmá u každého, kdo se zove novinář.

Další odpovědi
quentos

Máš pravdu (pro ty, kdo nevěří: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=los ), ovšem u Novinek mě to nepřekvapuje, ty už se dopustily horších zvěrstev… Nezapomenu na jejich někdejší „kdyby totiž včely neopilovávaly…“ (sic)

Mc Merkurion

… přečetl sis ten článek? Ten redaktor je absolutně mimo, chápu, že když udělám hrubku (v mém případě je zázrak, když ji neudělám), tak furt, ale von jednou používá „losy“ a podruhé „losi“ …

… anebo nevěděl, a tak to prubnul, má jistotu, že půlka bude správně …

… a to voni tam nemaj takovou tu kontrolu pravopisu, jak to mám červeně podvlnovkovaný? …

marci1

Pro „Novinky“ se nic neděje. Napíší tam, co je napadne a pak se to opraví. Pohoda, klídek, tabáček. 🙂

hoven 1069

Losi → zvířata podobná jelenům
Losy → soutěžní tikety

iceT

TI losi se připravili o život, TY losy pak někdo našel zamrzlé v potoce.
Takže správně mohou být obě varianty dle mého úsudku, ovšem záleží na znění celé věty.

mosoj

A není to náhodou správně.

V prvním případě " našli dva losy" tedy pány !!
V druhém případě" o život se připravili dva losi" páni !!

Nemáte odvahu říci že jste úplně vedle. prostě charakter na nic.

http://imgway­.cz/s/36u

Kepler

Mosoj: vedle jsi ty, protože neumíš číst otázky. Původně zněl text tak, jak jsem v otázce uvedl, pak to opravili – viz další odpovědi.. To že jsi často mimo mísu, jsi prokázal už mnohokrát,k ty charaktere.

mosoj

Dokaž to. V tvém odkazu je vše gramaticky správné. A největší kravinu píše Mc Merkurion. Dobrý člověče.

Mc Merkurion

mosoj: … co by dokazoval, přečti si nejlepší odpověď klumprta – píše, kdy to opravili – chce to se probudit trochu dřív … a jestli nevěříš ani tomu, dej na moji radu a přečti si „CELÝ“ článek, i diskuzi – píšou tam o tom taky – nevim, kdo nemá odvahu přiznat, že je vedle – mně čeština netankuje …

mosoj

Navíc jsem odpověděl pouze na tvoji otázku. Samozřejmě, že ti nešlo jen o drby.

Kepler

Je to marné, je to marné, je to marné!

Kepler

Jo, všiml jsem si, že o kousek dál už napsal „losi“. Mě ale zaráží, že v té redakci asi neexistuje nikdo, kdo by prováděl korektury. Na místo redaktorů by se měli přijímat lidé s perfektní češtinou, zvláště u takových masmédiích jako interfernet. Jak by to vypadalo, kdyby u výrobců čehokoliv neexistovala výstupní kontrola? To mi prostě hlava nebere.

Mc Merkurion

… hele, vono je to nakažlivý, v Blesku jsou taky: "Po bližším ohledání však zjistil, že se jedná o dva losy

Více na http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-svet/431799/kruta-scena-ze-zivota-zamrzla-v-case-bojujici-losove-zemreli-uvezneni-v-ledu.html?utm_sou­rce=blesk.cz&ut­m_medium=copy

Kepler

V tomto případě je to v pořádku! 4. pád mn.č. Na novinkách jde o 1. pád mn.č.

Mc Merkurion

… no vidiš to, a kdo se v tom má potom vyznat, měli napsat „losí býci“ a bylo by po vtákách …

Kepler

Jak to tak vidím, ti srandisti na novinkách by byli schopni napsat i losý bíci. 🙂