martula.lan

Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

Jak je to se zdravotním a sociálním pojištění v případě, že v průběhu ledna úspěšně složím SZZ na VŠ a v průběhu měsíce února mám termín porodu? Mateřskou před porodem nepobírám, vztahuje se na mě až rodičovský příspěvek. Musím si dobu kdy nejsem student platit sociální/zdra­votní??
Doplňuji:
Mateřskou a rodičák mám zjištěné. Jde mi o to, jestli si budu muset zaplatit zdravotní/sociální pojištění za období od 19.1. do porodu. 19.1. jsem udělala státnice, (tudíž od tohoto dne nejsem student) a 12.2. mám termín porodu. Díky

Nejlepší odpověď
ivzez

K sociálnímu pojištění se nemůžete přihlásit
(je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ).
Zdravotní pojištění za únor byste hradila pokud by je za Vás nehradil stát.
Stát za Vás pojištění začne v únoru hradit (od porodu), takže sama nic hradit nebudete.

Viz http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1997-48#p5-1-c

Další odpovědi
Funna

tohle ti nejlépe řeknou na sociálce …
můj názor ber jako orientační – mateřskou nemůžeš pobírat, protože nemáš dodělanou školu…ale studium se bere jako zaměstnání – příprava na budoucí povolání…tudíž tvým „zaměstnavatelem“ je stát, takže byl měl za tebe platit sociální a zdravotní…a na rodičovský příspěvek samozřejmě nárok máš, ten není závislý na tom, jestli jsi byla zaměstnaná, nebo ne…