Lul

Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním při odcestování do zahraničí?

Pokud chci odcestovat na dobu neurčitou jako au-pair do zahraničí, co se vše musí vyřešit v ČR? Myslím tím především věci týkající se zdravotního a sociálního pojištění? Musí se zde něco platit nebo se člověk musí na nějakých konkrétních místech odhlásit a v zahraničí třeba zase přihlásit? A pokud zde člověk pracuje na DPP, musí pracovní poměr před odletem ukončit?

Odpovědi
ivzez

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance
a OSVČ, s tím si starosti dělat nemusíte.

Pokud chcete odjet minimálně na 6 měsíců, odhlašte se
ze zdravotníhi pojištění u své zdravotní pojišťovny.

Do tří dnů od odjezdu (nebo poslední den před ním) byste
pojišťovně musela odevzdat kartičku pojištěnce.

Po návratu ze zahraničí budete muset doložit platby
zdravotního púojištění v zemi pobytu.

Budete-li v zahraničí minimálně jeden rok odvádět
sociální pojištění, budete mít nárok na důchod z té země.
Vyžádejte si před odjezdem potvrzení o platbách,
abyste nárok mohla později doložit.

Pokud byste se po skončení zaměstnání v zahraničí
potřebovala přihlásit na Úřad práce, bude nutné to
udělat ještě v zahraničí. Potom můžete úřadu sdělit,
že si pojedete práci hledat do ČR a požádat o dosílání podpory.

Výše uvedené platí pro pobyt v zemích EU.

Nevím, jak by to bylo v případě jiné země.

_______

Doplňuji:

Přesné informace k postupu při odhlášení od zdravotního pojištění, případně
i potřebné formuláře byste měla najít na webu své zdravotní pojišťovny