brusinka

Jak je to s živnostenským listem?

Prosím, jak to je, když chci začít nabízet službu (konkrétně práce fotografa) a vlastně tedy zatím netuším, jestli a kolik mi to vydělá… Tím pádem ani nemohu vědět, zda si založit živnost, protože ta je nutná až od určitého ročního příjmu, pokud vím. Je tedy možné pracovat zatím bez ŽL a po tom roce, kdy zjistím, jak na tom jsem, si teprve živnost zařídit? Jde mi o to, zda se nemůže stát, že mě někdo během toho prvního roku nařkne z toho, že si vydělávám „jen tak“. Jak se toto řeší?? Děkuji!
Doplňuji:
Takže to, že do určitého výdělku se ŽL ani nic jiného mít nemusí, není pravda?

Nejlepší odpověď
Hlada

To, že do určitého výdělku není mutný ŽL, není pravda. Hranice maximálních příjmů platí pro nutnost podání přiznání k dani z příjmů, nikoli pro nutnost vlastnit živnostenské oprávnění. To je nutné vždy, pokud jde o opakovanou, soustavnou činnost, což v tvém případě bude. Výše příjmů není rozhodující.

Další odpovědi
sevos

Musíš si založit živnosťák,nevím,co řešíš.

hanulka11

To nikdo netuší ,když zakládá živnost jak mu to bude vynášet- to je právě to riziko podnikání

anonym

Zřejmě zde máte trochu popletené informace. Při zřizování podnikání se Vám mohou do nákladů započítat výdaje související s podnikáním maximálně rok zpětně.
Podnikat bez živnostenského oprávnění nesmíte, protože byste se dopustila tzv. „nedovoleného podnikání“, a to je ze zákona trestné. Živnostenský zákon na takový přestupek pamatuje pokutou do 500.000,– Kč.
Doporučuji Vám vyřídit si živnostenské oprávnění a zahrnout do něj i další možné činnosti, které pro Vás mohou být zajímavé. Zjistěte si, jak to vypadá s konkurencí a pusťte se do toho. Pokud již máte nějaké vybavení, shromažďujte si doklady. Ty potom můžete uplatnit v daňovém přiznání za letošní rok.

Michal Kole

Bohužel zákon nezná nic jiného než pracovní poměr/dohody a Osoba samostatně výdělečně činná – podnikatel

Řešením by byla dohoda o provedení práce, ale problém je v tom, že tvůj zákazník, kterého budeš fotit (doufám, že focení bude pod vodou), se stane tvým zaměstnavatelem a musel by za tebe vyřešit administrativu což se mu chtít nebude.

Taky je možnost že se staneš zaměstnancem nějakého fotografa, co už živnosťák má (dnes je to výpis z živnostenského rejstříku), ale je tu stejný problém, že je s tím administrativa musel by tě nahlásit na zdravotní pojištovně a správě sociálního zabezpečení a musel by za tebe odvádět daň z příjmu.
Doplňuji:
Bohužel dnes musí být na všechno nějaká smlouva

u dohody o provedení práce je limit 300 hodin za ROK a do 10 000 (teď nevím zda hrubého nebo čistého) se uplatňuje 15 procentní srážková daň z příjmu, ale neplatí se pojistné.

venkovan

Mám jen rýpavou otázku – jak vyřešit náklady na fotografování. Když má ŽL, vedu účetnictví, anebo podnikám na %.
Nevím jestli by nebylo lepší si nejdřív udělat nějaký průzkum trhu a nebo začít normálně na ŽL a když to nepůjde, tak podnikání zrušit.
přeci jenom, ŽL , respektive IČ leckomu dodá alespoň pocit, že se nejedná o nějakou blamaž

Syd

brusinka: „Takže to, že do určitého výdělku se ŽL ani nic jiného mít nemusí, není pravda?“
Ano, neni. Hlada to napsal výstižně a správně.