berry38

Jak je to s vyživovací povinností?

Njdřív jsem se vyučil a až potom doělal maturitu.Kvůli zdr.obtížím se mi studium prodloužilo a maturoval jsem v loni ve 23ti.Tento rok dělám jazykovku, kde bohužel nemám status studenta.Letos jsem se přihlásil na VŠ a ještě nevím jak to dopadne.Každopádně kdybych se dostal platí pořád vyživovací povinnost, když se pořád budu připravovat na budoucí studium a budu končit cca v 28ti?
Dík

Nejlepší odpověď
pusinka50

Oficielní vyživovací povinnost rodičů na tebe skončí ve tvých 26-ti letech. Záleží na tom, jak se se rodiči dohodneš dál.
Doplňuji:
ad autacek:
promiň, ale když nevíš pravdivou odpověď, tak ji sem nepiš.

Doplňuji:
Vyživovací povinnost zaniká okamžikem, kdy je dítě schopno se samo živit. Trvání vyživovací povinnosti tedy není limitováno dosažením zletilosti dítěte, ale ani např. dosažením 26 let (tato hranice je významná pro některé dávky státní sociální podpory). Dítě je schopno se samo živit, jestliže dokončí nebo přeruší soustavnou přípravu na budoucí povolání (základní školu, učiliště, střední školu, vysokou školu). Není vyloučeno, aby se takto zaniklá vyživovací povinnost zase obnovila (např. dítě se po skončení gymnázia nedostane na vysokou školu, po roce se mu to však podaří a vyživovací povinnost rodičů se tím obnoví).

http://www.clo­vekvpravu.cz/ochra­na-rodiny-a-deti-rodinne-pravo-aktualizovano-k-112012-141/vyzivovaci-povinnost-870/vyzivovaci-povinnost-rodicu-vuci-detem-871

Další odpovědi
autacek

Nechci kecat, ale mám pocit, že pokud jednou vyživovací povinnost vyživovaného dítěte skončí (max do 26ti let), tak již znovu obnovena není. To znamená, že pokud například po střední škole v devatenácti nastoupíte do zaměstnání, jste soběstační a to že začnete někdy poté dál studovat je již jen Váš problém.
Doplňuji:
To že vás zákony mohou považovat za vyživované dítě (třeba zákon o daních z příjmů) je sice hezké, ale novou vyživovací povinnost (třeba jako platit alimenty) to nezakládá.

autacek

Vepište odpověď…Milá pusinko, pokud nebudeš citovat zákony, judikáty, či relevantní zdroje, případně příklady z praxe, ale portály typu „jedna paní povídala“, tak se prosím na poučování a okřikování jiných lidí vykašli.

Znám případy kdy vyživovací povinnost dítěte zanikla i díky její asociálnosti a amorálnosti vůči rodiči, který sám neměl vysokoškolské vzdělání a „dítě“ neprojevovalo snahu se s otcem ani vidět, tedy nelze jednoznačně paušalizovat to, co tu ty tvrdíš. Tak si to prosím napříště odpusť, neb dle tvých jiných triviálních dotazů zase tak chytrá, i přes počet dosažených bodů, nejsi.