Avatar uživatele
brejlous

Jak je to s vratnými lahvemi?

Dobrý den,

před pár dny jsem udělal nákup pomocí online prodejny – rohlik.cz, objednal jsem si jídlo a několik piv, ke kterým se váže záloha. Psal jsem na support rohlik.cz a řekli mi, že lahve zpátky nepřijímají. Není to v rozporu s nějakým zákonem? Přece logicky tam kde si účtují za něco vratnou zálohu, tak by jí tam měli i vyplácet ne?

Děkuji za odpověd

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? kapka, johana 56, briketka10, marci1 před 3331 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
benaja

Mám právo vrátit prázdné láhve bez omezení?

DOTAZ: Setkala jsem se s nepříjemnou situací: Přinesla jsem 12 vratných lahví od piva a sirupu a chtěla koupit pouze 4 piva. Prodavačka jen rukou ukázala na velkou ceduli na pokladně, na které stálo, že láhve je možno vrátit pouze v případě, že hodnota nákupu bude ve stejné nebo větší výši, než je hodnota vracených lahví. Pokud bych chtěla pouze vrátit více lahví a nenakoupit nic, tak by mi to neumožnila. Má na to právo?

Nemá. Pokud provozovna prodává nápoje ve vratných zálohovaných obalech, má spotřebitel právo láhve v této provozovně vracet bez omezení. Vámi popsané jednání prodávajícího je v rozporu se zákonem č. 477/2001 Sb., o obalech, který ve svém § 9, odst. 4, stanoví následující povinnost:

Osoba, která uvádí na trh nebo do oběhu výrobky ve vratných zálohovaných obalech, je povinna vykupovat tyto vratné zálohované obaly bez omezení množství a bez vázání tohoto výkupu na nákup zboží.

Pokud nám sdělíte, ve které konkrétní provozovně k tomuto jednání došlo, může ČOI (příslušný regionální inspektorát) provést kontrolu a v případě zjištění porušení zákona uložit sankci.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

odkaz na zákon :
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-477

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Slecna 007

Je to v rozporu. Ten kdo prodá výrobek ve vratném obalu a účtuje za něj zálohu, má také povinnost tento obal vykoupit zpět.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Upřesním odkaz:
Zákon č. 477/2001 Sb. o obalech, § 9, odst. 4–5:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-477#p9-4

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
brejlous

Také si myslím. Můžete mi poradit jak bych našel příslušný zákon nebo vyhlášku, které se tímto zabývá?

před 3331 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek