Jak je to s vratnými lahvemi?

Dobrý den,

před pár dny jsem udělal nákup pomocí online prodejny - rohlik.cz, objednal jsem si jídlo a několik piv, ke kterým se váže záloha. Psal jsem na support rohlik.cz a řekli mi, že lahve zpátky nepřijímají. Není to v rozporu s nějakým zákonem? Přece logicky tam kde si účtují za něco vratnou zálohu, tak by jí tam měli i vyplácet ne?

Děkuji za odpověd

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pokročilý

Mám právo vrátit prázdné láhve bez omezení?

DOTAZ: Setkala jsem se s nepříjemnou situací: Přinesla jsem 12 vratných lahví od piva a sirupu a chtěla koupit pouze 4 piva. Prodavačka jen rukou ukázala na velkou ceduli na pokladně, na které stálo, že láhve je možno vrátit pouze v případě, že hodnota nákupu bude ve stejné nebo větší výši, než je hodnota vracených lahví. Pokud bych chtěla pouze vrátit více lahví a nenakoupit nic, tak by mi to neumožnila. Má na to právo?

Nemá. Pokud provozovna prodává nápoje ve vratných zálohovaných obalech, má spotřebitel právo láhve v této provozovně vracet bez omezení. Vámi popsané jednání prodávajícího je v rozporu se zákonem č. 477/2001 Sb., o obalech, který ve svém § 9, odst. 4, stanoví následující povinnost:

Osoba, která uvádí na trh nebo do oběhu výrobky ve vratných zálohovaných obalech, je povinna vykupovat tyto vratné zálohované obaly bez omezení množství a bez vázání tohoto výkupu na nákup zboží.

Pokud nám sdělíte, ve které konkrétní provozovně k tomuto jednání došlo, může ČOI (příslušný regionální inspektorát) provést kontrolu a v případě zjištění porušení zákona uložit sankci.

Další odpovědi:

Zlatý

Pokročilý

Je to v rozporu. Ten kdo prodá výrobek ve vratném obalu a účtuje za něj zálohu, má také povinnost tento obal vykoupit zpět.

Stříbrný

Upřesním odkaz:
Zákon č. 477/2001 Sb. o obalech, § 9, odst. 4–5:
http://www.zakonyprolidi.cz/…

Diskuze k otázce

brejlous

Také si myslím. Můžete mi poradit jak bych našel příslušný zákon nebo vyhlášku, které se tímto zabývá?

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý hanulka11 986
Zlatý Drap 844
Zlatý annas 758
Zlatý iceT 496
Zlatý marci1 482
Zlatý gecco 431
Zlatý briketka10 415
Zlatý quentos 405
Stříbrný elektrikář 395
Zlatý mosoj 351

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.