Werwolfo

Jak je to s vidy?

Dobrý den, poradíte mi prosím s touto otázkou? Nevím si s ní rady.. díky.
Doplňte vidové dvojice ke slovesům:
ospravedlnit se – …
mluvil – …
označil – …

Nejlepší odpověď
annas

Několikrát jsem vysvětlovala, jak se tvoří vidové dvojice. Jedna z mnoha odppvědí.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/slovesny-vid-dokonavy-a-nedokonavy-vim-ze-sem-se-uz-jednou-psalal-ale-nemuzu-to-najit-prosim-poradte

Vhodnější než minulý čas slovesa je jeho infinitiv , případně časování v přítomném čase. Snadněji zjistíte děj probíhající, nebo děj ukončený.

Podle těchto příkladů si zkuste vytvořit vidový protějšek. Tvoření dokonavých sloves od nedokonavých:

1. předponami – nosit – donést, vynést, hledat – vyhledat
2..příponami a přesunem do jiné slovesné třídy – vrhat – vrhnout, ležet – lehnout .
3. příponami bez převodu do jiné třídy – dodělat – dodělávat.

4. spojením obojího způsobu – stavět — postavit..

Zmínila jsem se o násobenosti, fázovosti (tedy opakovanosti děje) atd. – rovněž rozlišování dokonavlosti a nedokonavlosti. Podle toho se dá zjisti dokonavost či nedokonavost.

Odvozováním příponou se vytýká i rozdíl mezi nenásobeností a násobeností – sedět — sedat, vodit – vodívat

Fázovost – nést – vynést – donést, rozkročit se

Rozměr děje – udeřit, seknout x číst – sekat

Míra děje – drobit – nadrobit, dělat – nadělat (nepříjemnosti)
Doplňuji:
Ad Quentos, to se netýkalo vás, ale tazatele. On má 2 slovesa v minulém čase.

Další odpovědi
quentos

u dokonavého vidu neexistuje přítomný čas. Z nedokonavého vidu utvoříme dokonavý např. přidáním předpony (ale neplatí to vždy).

ospravedlnit se (dokonavé) – nedokonavá podoba je „ospravedlňovat se“.

Zbytek snad podle výše uvedené nápovědy již zvládnete
Doplňuji:
to annas: já ale o žádném minulém čase nehovořil…