wendyX

Jak je to s vejci snesenými slepicí infikovanou ptačí chřipkou? Je virus i v těchto vejcích?

Na několika odkazech, které jsem ‚vygooglil‘, se především zdůrazňuje, že virus H5N1 se rychle šíří mezi ptáky, avšak má omezenou schopnost infikovat člověka. Ale o vejcích ani zmínka. I když třeba na Wiki (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pta%C4%8D%C3%AD_ch%C5­%99ipka ) je opatrně upozorňováno na skutečnost, že již před léty se některé země, kde se epidemie viru H5N1, (příp. jeho mutací H5×x – podle světadílu výskytu) objevila – snažily toto utajovat – např. Čína.
A tak mám trochu obavy, aby se časem po několikerém dalším zmutování tento virus nedostal na zcela jiný ‚level‘- a nebyla z toho nakonec pandemie – s fatálními následky!

Nejlepší odpověď
gecco

Ano – infikována jsou i vejce. Proto se taky likvidují spolu s ptáky.
😉
Jinak – pokud jde o reálnou (nynější, případně projevenou) nebezpečnost ptačí, prasečí aj. chřipky – je mizivá, nepodléhej strašení v médiích.
Na ´běžnou´ chřipku jen u nás ročně zemře cca 2000 lidí, kam se tyhle ´ exotické´ hrabou…
😉

Další odpovědi
tforro

Sám chovám drůbež, takže se snažím být v tomto ohledu informaovaný.
Je pravděpodobné, že tam bude ten virus bude. Takové vejce, ale ani slepici bych neváhal sníst. Nic tomu nebude, jelikož se ten virus ničí již při 70°C po dobu 2 vteřin. Tzn, že každým vařením se ten viru likviduje.
Teoretické nebezpečí vidím v manipulaci se syrovým masem, případně při škubání a vyvrhání vnitřností.
Mimochodem, já osobně si myslím, že tu nějaká forma toho viru byla od nepaměti. Když pochcípaly zvířata, svedlo se to na čarodějcnici, nemoci myší ve slámě atd… A to se to zvíře vzalo, zakopalo do země a byl klid.

Drap

Přenos z vajec nebyl myslím doposud prokázán, ale vejce se přesto z bezpečnostních důvodů likvidují.

velikypavel

jez vejce na tvrdo
a jestli se moc bojíš pro manipulaci s vejci
si vezmi jednorázové chirurgické rukavice
nepřjídeš tak do styku s syrovým bílkem a žloutkem
kup si v lékárně desinfekční mýdlo
nech se očkovat proti chřipce lidské ta je ti nebezpečnější
u lidské chřipky bylo prokázáno že zabíjí lidi