myšpulín

Jak je to s tzv. přechodným bydlištěm?

Potřebuji poradit, co obnáší pro pronajímatele (majitele nemovitosti), když dá nájemníkovi souhlas, aby si u něj přihlásil tzv. přechodné bydliště. Jestli za to něco pronajímatel platí nebo musí něco odvádět apod…
Nájemníkem je slovenská společnost a jeden zaměstnanec této společnosti požádal pronajímatele o souhlas s přihlášením přechodného bydliště.
Doplňuji:
Ani pro cizince neexistuje přechodné bydliště?

Nejlepší odpověď
Bičiště

Český právní řád žádnou registraci přechodného bydliště nezná. Registruje se pouze místo trvalého pobytu, podle zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech. Přechodný pobyt se přihlašoval za bývalého režimu a byl spojen s povinností občana hlásit pobyt. Dnes již tato povinnost neexistuje. Místo trvalého pobytu si občan volí, zda se tam také obvykle zdržuje je jeho věc. Něco jiného ovšem platí pro cizince v rámci cizineckých předpisů – cizinci maji povinnost změny pobytu hlásit.

Pokud Vás tato otázka třeba zajímá i z důvodu doručování písemností na adresu kde se skutečně zdržujete, pokud se zdržujete mimo trvalé bydliště, lze toho dosáhnout buď tak, že oznámíte příslušným úřadům/jiným subjektům svou adresu k doručování, která je odlišná od Vašeho trvalého bydliště nebo si zařídíte dosílání na poště.

Další odpovědi
anonym

Prechodne bydliste se jiz neudeluje. -iv-

tuCZek

Dnes je to jen jako kontaktní adresa a ta se nikde neudává.Maximálně si ji dá nájemník na poště,ůřadech a podobně.

Salvaje

Pro cizince myslím existuje „povolení ke krátkodobému / dlouhodobému pobytu“. Adresu takového pobytu pak mají napsanou na tom povolení. Ale nevím, jak je to u Slováků, jestli něco takového potřebují…