JájsemRaibek

Jak je to s tím kamínkem vhozeným do studny či jiné hluboké jámy? Lze spočítat její hloubku? Jak?

Nejsem si jist, ale mám takové tušení, že pomocí vhozeného kamínku do studny lze spočítat její hloubku. Ale nevím jak.
Jenže. Nyní nastává ten problém. Jeden kamínek je lehčí než ten druhý a těžší přeci padá rychleji. Takže nějaké počítání mi nepomůže.
Nebo je to jinak?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ten těžší kámen bude přesnější, než třeba kus dřeva. Je méně ovlivněn odporem vzduchu. Gravitační zrychlení je 9,81 m/s(exp2). Počítej jednadvacet, dvaadvacet a dál. Jedno takové slovo trvá přibližně sekundu. Za první sekundu uletí kámen cca 10 m, za další sekundu je to dalších 20 m, tedy celkem 30. Takže tak nějak. Ale nesmíš mít vyslovování jako kulometnou palbu.

Další odpovědi
orwell

h = 0,5gt2
h = hloubka studny v m
g = gravitační zrychlení = 9,81 m/s2
t = doba pádu v s

S přesností měření to asi moc valné nebude 🙂

Lamalam

Těžší kamínek padá stejně rychle jako lehčí kamínek. Postup zjišťování hloubky je popsán zde: http://fykos.cz/roc­nik11/reseni/re­seni5-2.pdf

Clouseau

Tak především není správná odpověď že těžký kamínek padá stejně rychle jako lehčí kamínek… Hodně lidí si to myslí, nicméně správně to je takto: „Těžký kamínek padá stejně rychle jako lehčí pokud padá ve vakuu“ Což patrně nebude náš případ. Ve vzduchu to funguje trochu jinak. Ani není pravda že za první sekundu uletí cca 10m. Správně to je že (ve vakuu) po první sekundě teprve dosáhne rychlosti 9,81m/s tj od té doby by teprve uletěla za sekundu cca 10m… Kdyby ovšem nezrychlovala dále… No a jak je to ve vzduchu? Zrychlování nejde donekonečna, ale po 10–15 vteřinách se ustálí na stabilní pádové rychlosti která je daná tvarem předmětu (plochý kámen padá pomaleji než kulatý) a jeho hmotností (těžší bude padat rychleji) .

monikabart

Co vterinaTo jeden metr..

Kepler

Já myslím, že to byla otázka pro turistu pro nejbližší odhad. Málokterý sebou tahá stopky a kalkulačku. To bychom museli ale opravdu echt počítat s konkrétním gravitačním zrychlením na dané zeměpisné šířce, a pro největší rejpaly i s teorieí relativity.

orwell

Jo, a nejhorší je, že stejně zjistíš jenom hloubku k hladině (v případě studny s vodou) a kde je dno, víš prd. Na to ti jsou šutr a stopky s kalkulačkou h…o platný.

Lamalam

orwell > pro přesnější výpočet je nutné počítat i s rychlostí zvu­ku.

orwell

Ano, pravda. Taky jsem psal, že s tou přesností to nebude valné. Když vidím na hadinu, nemusím čekat na „žbluňk“, ale vidím ho. Málokterá studna je hluboká 100m. Jinak z toho můžu taky udělat problém skoro neřešitelný. Nejen rychlost zvuku, ale taky hraje roli odpor vzduchu související s tvarem kamene, to gravitační zrychlení taky není všude zrovna těch 9,81a navíc se mění s hloubkou jámy(i když v našem případě prachnepatrně) a co taková reakční doba člověka, která je u každého jiná,… Já jsem uvedl ten „nejsurovější“ a nejznámější vzorec pro volný pád ve vakuu. No a počítat si při tom " jednaadvacet, dvadvacet,…" no tak to už vůbec snad nemá smysl se s nějakou přesností a chybou zabývat 🙂