Lorelai

Jak je to s revolucí v roce 1830 a s Bídníky?

Teď jsem v časopise četla o revolucích a je zde francouzská revoluce z roku 1830, barikády, monarchie x republika atd. Zní to stejně jako ta v Bídnících. Až na to že v tato je v roce 1830 a v Bídnících v roce 1832. V časopise pak dále píší, že byla revoluce úspěšná a krále se podařilo svrhnout. V Bídníkách to ale tak nevypadá, spíše opačně. Jak to tedy je? Nebo si to Hugo upravil podle sebe a není to podle skutečných událostí?
Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

V Bídnících není zachycená revoluce 1830, ale druhá historická událost (první Napoleon a Waterloo 1815) červnové povstání v r. 1932. O tomto povstání se hovoří jako o zapomenutém.

Dne 5. června 1832 vypukly nepokoje v Paříži u příležitosti pohřbu generála Lamarque, který zemřel na choleru. Byl to francouzský generál, který sloužil pod Napoleonem (Waterloo 1815 – porážka), Po návratu do Francie v roce 1818, byl zvolen a stal se vůdcem liberální opozice.

Na přípravě červnového povstání se podílely jednak levé křídlo republikánské strany, jednak tajné spolky, mezi nimi Společnost přátel lidu (Société des amis du peuple); povstání vypuklo při pohřbu generála Lamarqua, který byl odpůrcem vlády Ludvíka Filipa. Dělníci, kteří se zúčastnili povstání, postavili mnoho barikád a velmi statečně a neohroženě se na nich bránili.

Podrobnosti v odkazu.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­fr&u=http://www­.terresdecriva­ins.com/Juin-1832-l-insurrection-oubliee&prev=/se­arch%3Fq%3D%25­C3%25A9meutes%2B%25C3%­25A0%2BParis%2Ben%2B1­832%2Bet%2BVic­tor%2BHugo%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3DiUm%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs