pizlicka

Jak je to s půjčkou v manželství?

Pokud manžel kamarádky si vzal půjčku od home kreditu na auto,ona napsala dopis,do te banky,ze manzel zal pucku bez jejího vědomí,a na svou vlastní potřebu,banka odepsala,OK,bereme na vědomí.ALE,její muž,vzal další půjčku od raifasebanku,aby hme kreditu půjčku splatil-udajne jsou tam nižší uroky,je dopis té manželky platny,nebo jak to je?Děkuji. ODPOVIDEJTE PROSIM TI,CO ZNATE ZAKONY!dopis irelevantní je,dosla kamarádce i odpověď!ANO,I TAK­TO SE LZE NOVĚ BRANIT,POKUD MANZEL VEZME PUJCKU PRO VLASTNI POTREBU!

Nejlepší odpověď
ivzez

Za dluhy vzniklé v manželství odpovídají oba manželé.

Dopis zaslaný HomeCreditu
samozřejmě není pro Raffeisenbank relevantní.
[A obávám se, že nebyl ani pro HomeCredit.]

_________

Pizličko, dobře, nebudu Vám odpovídat.
Ale své kamarádce to řekněte, aby „náhodou“
nebyla nemile překvapena.

[Dodatečně napsaný dopis neprokazuje, že o půjčce nevěděla.]

Další odpovědi
Hlada

Manželka by měla písemně podat nesouhlas oběma věřitelům a zárovaň podat soudu návrh na určení neplatnosti tohoto úkonu.

NOS § 694
(1) V běžných záležitostech rodiny právní jednání jednoho manžela zavazuje a opravňuje oba manžele společně a nerozdílně; to neplatí, sdělil-li manžel, který právně nejednal, předem třetí osobě, že s právním jednáním nesouhlasí. Také soud může na návrh manžela pro něho vyloučit následky budoucího právního jednání druhého manžela vůči třetím osobám. Taková opatření se netýkají právních jednání, jimiž manžel obstarává běžně nezbytné životní potřeby rodiny a jejích členů, zejména dětí, které nenabyly plné svéprávnosti.
(2) V ostatních záležitostech rodiny právní jednání jednoho manžela zavazuje a opravňuje oba manžele společně a nerozdílně, dal-li druhý manžel k právnímu jednání manžela souhlas; ustanovení § 692 odst. 2 se použije obdobně. Nedovolá-li se však manžel, který s právním jednáním druhého manžela nesouhlasí, pomoci soudu předem, může se dovolat neplatnosti takového právního jednání.
(3) Nežijí-li manželé spolu za situace uvedené v § 691 odst. 2, právní jednání jednoho manžela v záležitostech rodiny druhého manžela bez jeho souhlasu nezavazuje ani neopravňuje.

Lamalam

V manželství je vše společné, tedy i dluhy.

Mc Merkurion

… no tak, většinou chtěj souhlas od obou, jestliže je to na menší částku, třeba jej nechtěli – ale: „v manželství vše společně a nerozdílně“, tudíž, nějakej papír, že nevěděla o půjčce tyto instituce nezajímá, a exekutora později také ne – to je potřeba řešit přes právníky a soud …
… jak se nově bránit? … půjčka bude neplatná > manžel musí okamžitě splatit co dostal > to mít nebude > dluh > a ten je už na oba …

pizlicka

jenze jak ma poslat dopis reifesbanku,kdyz spolu manzele neziji,dozvedela se to slovne od nej,a nevi kolik,a od které konkretne pobočky reifesbenku v meste Brně to vzal?v obcance ma,ze spolu 4 a pul roku nezijí.

Lamalam

„v obcance ma,ze spolu 4 a pul roku nezijí“

Kampak se tohle do občanky zapisuje?

pizlicka

asi jinej trvalej pobyt néééé

Mc Merkurion

… ale to že má jinej pobyt vůbec nic neznamená, ten může mít z tisíce jiných důvodů (proplácení cesťáku, čekání na zdědění bytu a jiné) … to by tam muselo bejt ROZVEDENÝ … jinak má smůlu … dokud se nerozvedou, či je smrt nerozdělí, jsou stále SVOJI, i kdyby měli milión svědků, že spolu nejsou …