reganama

Jak je to s pronajímáním bytů?

Rád bych se dozvěděl,jestli je třeba nějakého povolení k pronajmutí
bytu a zda-li se musí výdělek zdanit v daňovém přiznání.

Nejlepší odpověď
anonym

Už 3× byl doplněn program proti opakování otázek a pro respektování pravidel a větší využívání zdejších starších odpovědí na totéž téma.
Přesto ani tyto snahy některým uživatelům očividně nestačily – viz rešerže 262 odkazů ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=pron%C3%A1jem%20by­tu 262

Další odpovědi
anonym

K pronajímání bytu(ů) potřebuješ být jeho (jejich) vlastníkem. Povolení bys potřeboval jedině v případě, že by se jednalo o ubytování (poskytování noclehů v rámci rekreační a podobné činnosti).
Při sepisovánmí smlouvy je dobré rozdělit si rovnou částky za pronájem a za placení energií a vody (zálohy). Energie jsi povinen na základě faktury (vyúčtování) dodavatele vyúčtovat nájemníkovi v nezměněné výši. Elektřina se dá napsat přímo na nájemníka, vodu píše dodavatel vody na majitele nemovitosti.)
Zbývá Ti čisté nájemné, ze kterého si můžeš jako daňový náklad paušálem odečíst 30%, nebo uplatnit náklady podložené doklady.
Příjem z pronájmu je samozřejmě zdanitelným příjmem – dle Zákona o dani z příjmů 586/1992, §9.

Pájo

Povolení k pronájmu potřebujete třeba v případě, kdy jste vlastníkem bytu v družstevním domě. Potřebujete souhlas družstva.

Pokud Vám byt generuje zisk, měl byste tento příjem zahrnout do daňového přiznání.

Dochy

Pokud nejsi majitel bytu, ale pouze nájemník, potřebuješ od majitele souhlas. Daňové přiznání: záleží kolik vyděláš. Teď mně napadlo, že ani nevíme zda byt (dům) vlastníš a chceš to mít jako podnikání, nebo jseš pouze nájemník v bytě a chceš jako FO ušetřit pronájmem nevyužité místnosti…