JanaSw

Jak je to s přiznáním k dani z nemovitosti?

Dobrý den,
dnes jsem měla rozhovor s blízkou příbuznou a ona se mi mezi řečí zmínila, že „stále čeká na složenku k dani z nemovitosti“. Bylo mi to divné a po chvíli jsem zjistila,že příbuzná zatím nenavštívila finanční úřad ohledně nemovitosti darované zemřelou matkou. Myslela si, že to tam „pošlou z katastru“. Její matka daň z nemovitosti zaplatila minulý rok, příbuzná dostala nemovitost darem ještě za matčina života, dědické řízení bylo ukončeno na jaře.
Chtěla bych se zeptat, jaké jsou lhůty k přihlášení nového vlastníka nemovitosti na FÚ, jaké formuláře vyplnit a také jaké jsou sankce. Je mi jasné, že daň na příští rok je již ve skluzu se splatností, proto bych chtěla příbuzné co nejdříve pomoci dát vše do pořádku.
Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
mosoj

Ano. Je třeba podat přiznání k dani z nemovitosti. Pak již budou posílat jenom složenku. Lhůta, nelhůta. Katastrální úřad je třeba navštívit provést převod nemovitosti a vyplnit formulář který tam dostanete.