arten18

Jak je to s přísahou u soudu v případě nevěřících?

V mnoha zemích světa kde je vysoké procento věřících, jako je na příklad Anglie, USA, Kanada, se člověk při soudním líčení setká s přísahou. Co jsem si všiml, tak pokaždé se přísahá na Bibli a přísaha je nejspíše povinná. Ale jak je to ošetřeno v případě, že přísaha je povinná, ale přísahající nevěřící a tudíž Bibli nijak neuznává?

Nejlepší odpověď
ponovotny

podstatná je vyslovená přísaha. Bible je prostředek pro formu přísahy a nemá na samotnou přisahu vliv. Pokud by to bylo tak jak myslíš, byla by tvoje přísaha podvod, protože u toho soudu po tobě chtějí přísahu a pokud přísaháš s vědomím, že to neplatí, tak je to stejné jako když po přísaze lžeš.

Další odpovědi
led

V prísahe sú použité slová vo význame „prisahám, že budem hovoriť pravdu“, to všetko ostatné je už len omáčka a Biblia je symbol. Tak isto by ste mohli prisahať aj na noviny Blesk, ale pokiaľ by ste pri tom použili tieto slová, prísaha by bola platná.

anyone

Už se tu řešilo, dokonce hned 2×!
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakou-vahu-ma-u-soudu-ateistova-prisaha-na-bibli-svatou
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prisaha-na-bibli-u-soudu-nic-nez-pravdu-a-k-tomu-mi-dopomahej-buh