Válek Petr

Jak je to s pracujícím důchodcem?

Pokud jde člověk předčasně do důchodu a hodlá pokračovat v podnikání, týkají se ho nějaké úlevy na zdravotním nebo sociálním pojištění či dokonce z toho nehradí nic? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
johana 56

Přivýdělek a předčasný starobní důchod
Pokud jste odešli do předčasného starobního důchodu a dosud jste nedosáhli důchodového věku, vaše možnosti přivýdělku jsou značně omezené. Zákon říká, že nesmíte vykonávat žádnou výdělečnou činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění. V roce 2016 jsou to následující činnosti:
• dohoda o provedení práce do 10.000 Kč/měsíc,
• dohoda o pracovní činnosti do 2.499 Kč/měsíc,
• podnikání jako OSVČ do rozhodné částky 64.813 Kč za rok (platí pro rok 2016; v roce 2015 platila částka 63.865 Kč/rok; vývoj rozhodné částky naleznete zde) – příjmy po odečtu výdajů.

http://www.na­seduchody.cz/cla­nek_42-starobni-duchod-a-pracovni-pomer.html

Další odpovědi
Pixma

Přivydělat si při pobírání předčasného starobního důchodu můžete, ale jste omezeni výší příjmu. Výplatě předčasného starobního důchodu před dosažením důchodového věku nebrání:
tzv. zaměstnání malého rozsahu, kdy rozhodný (sjednaný i skutečně dosažený) příjem nedosahuje 2 500 Kč za kalendářní měsíc,
činnost vykonávaná na základě dohody o provedení práce, pokud výše započitatelného příjmu v měsíci nepřesahuje částku 10 000 Kč,
výkon samostatné výdělečné činnosti (podnikání) v rozsahu, který nezaloží účast na pojištění (tj. v roce 2014 do výše ročního příjmu 62 261 Kč).

Zdroj: http://www.cssz­.cz/cz/o-cssz/informace/me­dia/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2014/2014-06-05-predcasny-starobni-duchod-v-otazkach-a-odpovedich.htm

hapiky

ZP a SP platí důchodcům stát. Dan z příjmu platit musí.