Kelt

Jak je to s používáním sprostých slov?

Vracím se k akci, kdy prezident použil neslušný výraz – překlad pussy a pokud byl tento pořad znovu vysílán, místo daného výrazu se ozvalo pípnutí. A to není jen tento případ. Na druhé straně byl v televizi film s M. Donutilem, M. Vladykou a jinými, kdy Donutil ve své roli častoval jiného mnohem hrubšími slovy než prezident. A přitom žádné pípání se neozvalo. K čemu je vlastně to pípání? Má to zabránit tomu, aby se sprostá slova nepoužívala? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"Používání sprostých slov v médiích se řídí zákonem číslo 231
o provozování rozhlasového a televizního vysílání, konkrétně paragraf 31, ostavec 1, písmeno j:

§ 32
Základní povinnosti provozovatelů vysílání a provozovatelů převzatého vysílání
(1) Provozovatel vysílání je povinen
j) nezařazovat do programů pořady a reklamy, které obsahují vulgarismy a nadávky, kromě uměleckých
děl, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné; taková díla je však možné vysílat pouze v době od 22.00 hodin do 06.00 hodin druhého dne

Zdroj: Zákon o provozování RTV

Takže z toho plyne, že Český rozhlas, Česká televize a televize Nova porušily zákon, protože odvysílaly v plném znění sprostá slova prezidenta Miloše Zemana. Tvrdí to vysílací rada. Sankce jim ale nehrozí, protože nedošlo k ohrožení mravního vývoje dětí a mládeže. Zeman si zanadával na začátku listopadu v rozhlasových Hovorech z Lán"

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/vysi­laci-rada-hovory-z-lan-zeman-dah-/domaci.aspx?c=A141119­_142950_domaci_hv

Pípání má zabránit tomu, aby děti do 22.00 h si nerozšířily svou slovní zásobu o vulgární slova.

Osobně se domnívám, že čeština drsní a hrubne. Projevuje se to i v zábavných pořadech. To, co bylo v minulostí vulgární, dnes se často bere jako normální projev, považuje se za vtipné. Není to podle mého gusta.

Mně to v TV vadí, přece dá se bavit i bez sprostých či „chlupatých“, dvojsmyslných vtipů či náznaků. Vulgární slova jsou zavlečena tam, kam nepatří.

Ve filmech je to jinak, protože jde o vykreslení prostředí, jedince, takže je možná určitá tolerance. Budiž … záměr autora …

Již několikrát se zde o užívání vulgarismů psalo. Sprostá slova mají svou historii, někomu slouží k uvolnění, ale neměla by být veřejně ventilovaná a nadužívaná. Nebrat je nadarmo, neměla by být stále " na place", jinak ztratí svůj význam jako tabu a stanou se běžnými.

Další odpovědi
quentos

Řečeno slovy T. Matonohy, to pípání je „první drápeček“ nenápadného znovuzavedení cenzury. Ve zdroji přikládám odkaz na celý jeho projev, to je prostě nesmrtelný…

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ARHeBxZUf6U

Luxx

quentos → taky jsem si po přečtení otázky hned vzpomněla na toto video :D