Skinn3r

Jak je to s podporou Linux Ubuntu vs OS X ?

Daji se vubec tyto softwary srovnavat kdyz je Ubuntu zdarma ? Je nejaky sofware dal nez druhy vyhody nevyhody , podpora her , programu , ovladacu nez konkurence ? Nebo v porovnani s Windows maji oba stejne „malou“ podporu . Samozrejme oba systemy maji miliony uzivatelu coz je dost .

Nejlepší odpověď
jpau

Úplně na začátku – i když si to mnoho lidí nemyslí, Ubuntu je shit a ještě dlouho bude, než z toho vyroste dospělá distribuce. Pojďme se bavit Linux vs OS X.

Podpora ovladčů
Úplný nesmysl. Apple má 100% podporu ovladačů, protože OS X vyvíjí jenom pro velmi omezené množství HW, které si sám navrhuje. Nelze srovnávat s Linuxem nebo Windows, kde se předpokldá (u Linuxu obzvlášť) že to může běžet na 386 staré 25 let stejně i na moderní sestavě – notebooku, desktopu, serveru. Tady má OS X z principu jasně navrch.

Podpora her
Mluví se o tom, že by nějaká firma (teď nevím kdo to je) vytvořila přímo herní platformu pro Linux tak jak je tomu pro Windows. Každopádně, OS X má ze strany vydavatelů větší podporu (větší důvěru) než Linux, protože u Linuxu je distribuce od distribuce kompatibilita s tím či tím někde jinde…

Je Linux dál než Windows
Jako systém rozhodně je (i když by z jednoho pohledu šel chápat zastarale – ve srovnání s NT jádrem). V podstatě jsou na tom Windows mnohem lépe. Linux má nejchybovější GUI vůbec a open source komunita spíš řeší, jak vymyslet kde jakou píčo*vinu než aby opravila vzniklé chyby. Např. nové KDE 4, které se jeví už jakžtakž funkčně bude řekl bych tak do dvou let nahrazené KDE 5 a zase to bude na nic, na druhou stranu těch WindowManagerů je spousta, takže tím by se to mohlo řešit.

Za další také záleží na tom co používáš, jsou distribuce, které jsou na hovno už z podstaty věci – viz Ubuntu, protože se snaží z Linuxu dělat něco co není (Ubuntu – OS X), React OS, Linspire – Windows, … Tím se kazí nejenom nějaký styl tohoto systému ale i samostatná funkčnost – např. React OS se vyvíjí asi 10 let a nikdy nefungoal 🙂.

Osobně – pokud Linux, doporučuji Debian (to co, vývojáři Ubuntu zkazili, má kompatibilní balíčkový systém, aplikační základna je masivní, můžeš si vybírat, jsou i kodeky – všechno). Navíc je to normálni linuxový systém, který funguje stabilně (vyvíjí se už asi 20 let, nyní je ve verzi 6. Ve srovnání pičbuntu je teď ve verzi 12 asi po deseti letech možná ani ne).

Stručně jasně – todle je na diskuzi u piva, sem to nepatří.

Podpora programů
Pokud se nejedná o hry nebo aplikace, co chtějí značné hw prostředky můžeš virtualizovat – pak tedy můžeš na jednom počítači podporovat Windows, Linux, OS X a pro mě za mě třeba i Solaris a aplikace klidně za všeho najednou… Další možností jsou emulační nástroje, které umožňují spuštění některých Win aplikací „jakoby nativně v linuxu“ – např. Office 2003 funguje dobře (mám dobré zkušenosti s Wine, nechci ale teď řešit proč to je nebo není emulátor… V podstatě jasné).

Podpora
U Windows OEM nese prodejce, u Linuxu může taky, záleží na podmínkách, které stanovil. Samozřejmě si Linux můžeš i koupit (existují komerčně distribuované platformy), kde je podpora např. stejně jako u krabicové verze Windows…

Závěrem: Srovnáváme nesrovnatelné, takže pokud jsi se dočetl až jsem tak máš smůlu, rozhřešení nečekej. Já používám různé OS Windows, BSD, Linux, různé DOS systémy (FreeDOS např.) již řadu let (cca tak od 13) a doteď nedovedu říct, jaký je nejlepší… Zkoušej, zkoušej, zkoušej třeba se do něčeho zamiluješ 🙂 .

PS: Je to dlouhé, nečtu po sobě, pravopis a překlepy stejně jako faktická správnost některých pasáží je bez záruk.