vera92

Jak je to s podepsáním ,,růžového formuláře při HPP?"

Nastupuji od 1.6. do práce na hlavní pracovní poměr a při práci budu i dále studovat. Chci se zeptat, jestli i při HPP se podepisuje růžový formulář. Případně, jak to vůbec funguje.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Růžový formulář-prohlášení poplatníka… podepisuješ jen u jednoho zaměstnavatele, tam kde uplatňuješ slevu na dani a další slevy. Vždy tam, kde je to výhodnější. Např. nemá smysl jej podepsat a uplatnit slevu tam, kde ti nevýjde z příjmu žádná daň a tam kde ti vyjde platba tak tam nepodepsat.

Další odpovědi
pusinka50

Studovat při zaměstnání nemá nic společného s růžovým prohlášením poplatníka. Ten podepsat určitě doporučuji, neb se ti bude odečítat sleva na dani pro poplatníka, která činí 2.070 Kč v letošním roce, o to budeš mít vyšší výplatu.

ivzez

„Růžový formulář“ je lidové označení „prohlášení k dani z příjmu“.

Podpíšete-li u zaměstnavatele prohlášení, budete zaměstnavatel
uplatňovat slevu na poplatníka a ve Vašem případě i na studenta.
Pokud i přes uplatnění obou slev nějakou daň zaplatíte, vrátí se
Vám pravděpodobně po skončení roku v rámci ročního zúčtování
daně z příjmu (na žádost zaměstnance prováde zaměstnavatel)
nebo v rámci daňového přiznání (podává každý sám za sebe).

Sleva na poplatníka činí 2.070 Kč, sleva na studenta 335 Kč měsíčně.
Tzn., že s podpsaným prohlášením budete měsíčně brát až o 2.405 Kč
měsíčně více než bez něj.

K uplatnění slevy na studenta budete muset
zaměstnavateli doložit potvrzení o studiu.

—————
Poznámky:

Raibeku,
Pusinka má pravdu (jen zapomněla slevu na studenta).
Slevy na poplatníka i na studenta se odečítají od vypočtené daně.
Tzn., že o tuto částku (nikoliv o 15 % ze slevy) zaplatí méně.

Pusinko,
jak by student mohl bez prohlášení uplatnit slevu na studenta?

JájsemRaibek

Pusinko o 2070,– nebude mít vyšší výplatu. Výplatu bude mít vyšší o 15% z částky 2070,– tedy přibližně, navíc bude mít úlevy na studenta atd.

ivzez

Raibeku, to není pravda.
Sleva na poplatníka i na studenta se odečte od vypočtené daně. Zaměstnanec obdrží celou částku, nikoliv pouze 15 %.