mojitek

jak je to s placením mzdy za práci v noci (od 23 do 07h)+ sobota+ neděle?

Ahoj všem,chci se zeptat jak je to teď s placením práce v noci-přesněji řečeno od 23h do 07 h ráno? Pak ještě práce v sobotu či neděli? Díky předem za rady.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Já bych řekla, že práce v noci je od 22 do 06hod.
Za noční nebo za so, ne je příplatek vždy + 10% pokud ta noční bude v sobotu, tak +20% 🙂

HLAVA VI NOČNÍ PRÁCE
§ 94
(1) Délka směny zaměstnance pracujícího v noci nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích; není-li to z provozních důvodů možné, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny nepřekročila 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě jdoucích, přičemž při výpočtu průměrné délky směny zaměstnance pracujícího v noci se vychází z pětidenního pracovního týdne.
(2) Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby zaměstnanec pracující v noci byl vyšetřen poskytovatelem pracovnělékař­ských služeb

  1. před zařazením na noční práci,
  2. pravidelně podle potřeby, nejméně však jednou ročně,
  3. kdykoliv během zařazení na noční práci, pokud o to zaměstnanec požádá.

Úhrada poskytnutých zdravotních služeb nesmí být na zaměstnanci požadována.
(3) Zaměstnavatel je povinen zajišťovat pro zaměstnance pracující v noci přiměřené sociální zajištění, zejména možnost občerstvení.
(4) Pracoviště, na kterém se pracuje v noci, je zaměstnavatel povinen vybavit prostředky pro poskytnutí první pomoci, včetně zajištění prostředků umožňujících přivolat rychlou lékařskou pomoc.

§ 116 Mzda za noční práci
Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku.

§ 118 Mzda za práci v sobotu a v neděli
(1) Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku.

Zaráží mě, že je tam pořád uvedena minimální mzda 8000kč i když jsem přesvědčena, že ji zvedli na 8500 ??? 🙂 Ale psáno je od 2014, tak mě to trochu mate, doufám, že je účinný.

http://www.pra­cepropravniky­.cz/_userfiles/tex­ty_prilohy/10195­.pdf

Další odpovědi
ivzez

Za práci od 22.00 do 06.00,
stejně jako za práci v sobotu nebo neděli
zaměstnancům náleží příplatek
ve výši minimálně 10 % průměrného výdělku.

Příplatky se sčítají.

Aktuální znění zákoníku práce např.
zde: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262
nebo zde:
http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/uplne/

Mzda za noční práci: § 116
Mzda za práci v sobotu a neděli: § 117

Zzzzz,
mám dojem, že se nezvyšovala mzda
u poživatelů invalidních důchodů
(že je v ZP částka uvedena vč. nich).
Doplňuji:
Oprava:
Mzda za práci v sobotu a neděli: § 118
(§ 117 se vztahuje ke ztíženému prostředí.)

mojitek

zzzzz : našel jsem si nějaký web se zákoníkem,ty příplatky byly 10% (minimální) a tam taky nebylo nic o minim.mzdě 8,500,–,ale jen o 8,000,– No nechápu.Každopádně v těch zákonech se vyzná jenom učenec a normální člověk se jenom topí.. Každopádně děkuju 😉

zzzzz

No já se tomu také divím, přitom ji zvedli už v srpnu 2013.
Myslím si ale, že s příplatky se nic neměnilo.
Jinak 🙂 kolektivní smlouva, může určovat něco jiného, vyšší příplatky:-))

ptáč

Na zaplacení přesčasů (už) snad zaměstnanec nemá automaticky nárok, ale musí si to vyjednat při uzavření prac. smlouvy… ?

mojitek

bylo to myšleno tak,že za práci v noci jsou ze zákona příplatky 10% .V kolekktivní smlouvě lze sjednat víc % než oněch 10…