Avatar uživatele
mojitek

jak je to s placením mzdy za práci v noci (od 23 do 07h)+ sobota+ neděle?

Ahoj všem,chci se zeptat jak je to teď s placením práce v noci-přesněji řečeno od 23h do 07 h ráno? Pak ještě práce v sobotu či neděli? Díky předem za rady.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, zzzzz, gagaga před 3622 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zzzzz

Já bych řekla, že práce v noci je od 22 do 06hod.
Za noční nebo za so, ne je příplatek vždy + 10% pokud ta noční bude v sobotu, tak +20% 🙂

HLAVA VI NOČNÍ PRÁCE
§ 94
(1) Délka směny zaměstnance pracujícího v noci nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích; není-li to z provozních důvodů možné, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny nepřekročila 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě jdoucích, přičemž při výpočtu průměrné délky směny zaměstnance pracujícího v noci se vychází z pětidenního pracovního týdne.
(2) Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby zaměstnanec pracující v noci byl vyšetřen poskytovatelem pracovnělékař­ských služeb

  1. před zařazením na noční práci,
  2. pravidelně podle potřeby, nejméně však jednou ročně,
  3. kdykoliv během zařazení na noční práci, pokud o to zaměstnanec požádá.

Úhrada poskytnutých zdravotních služeb nesmí být na zaměstnanci požadována.
(3) Zaměstnavatel je povinen zajišťovat pro zaměstnance pracující v noci přiměřené sociální zajištění, zejména možnost občerstvení.
(4) Pracoviště, na kterém se pracuje v noci, je zaměstnavatel povinen vybavit prostředky pro poskytnutí první pomoci, včetně zajištění prostředků umožňujících přivolat rychlou lékařskou pomoc.

§ 116 Mzda za noční práci
Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku.

§ 118 Mzda za práci v sobotu a v neděli
(1) Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku.

Zaráží mě, že je tam pořád uvedena minimální mzda 8000kč i když jsem přesvědčena, že ji zvedli na 8500 ??? 🙂 Ale psáno je od 2014, tak mě to trochu mate, doufám, že je účinný.

http://www.pra­cepropravniky­.cz/_userfiles/tex­ty_prilohy/10195­.pdf

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Za práci od 22.00 do 06.00,
stejně jako za práci v sobotu nebo neděli
zaměstnancům náleží příplatek
ve výši minimálně 10 % průměrného výdělku.

Příplatky se sčítají.

Aktuální znění zákoníku práce např.
zde: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262
nebo zde:
http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/uplne/

Mzda za noční práci: § 116
Mzda za práci v sobotu a neděli: § 117


Zzzzz,
mám dojem, že se nezvyšovala mzda
u poživatelů invalidních důchodů
(že je v ZP částka uvedena vč. nich).
Doplňuji:
Oprava:
Mzda za práci v sobotu a neděli: § 118
(§ 117 se vztahuje ke ztíženému prostředí.)

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mojitek

zzzzz : našel jsem si nějaký web se zákoníkem,ty příplatky byly 10% (minimální) a tam taky nebylo nic o minim.mzdě 8,500,–,ale jen o 8,000,– No nechápu.Každopádně v těch zákonech se vyzná jenom učenec a normální člověk se jenom topí.. Každopádně děkuju 😉

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

No já se tomu také divím, přitom ji zvedli už v srpnu 2013.
Myslím si ale, že s příplatky se nic neměnilo.
Jinak 🙂 kolektivní smlouva, může určovat něco jiného, vyšší příplatky:-))

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ptáč

Na zaplacení přesčasů (už) snad zaměstnanec nemá automaticky nárok, ale musí si to vyjednat při uzavření prac. smlouvy… ?

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

bylo to myšleno tak,že za práci v noci jsou ze zákona příplatky 10% .V kolekktivní smlouvě lze sjednat víc % než oněch 10…

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek