anonymm

Jak je to s osobou blízkou?

Chci se zeptat, jak je to s osobou blízkou v trestním právu. Když např. jsem podezřelý z nějakého podvodu, ale mám tušení kdo to může být – známý, kterýho nechci práskat, ale zároveň se zbavit podezření. Když řeknu, že mám podezření, ale nebudu vypovídat, mohu mít za to postih? Muže to nějak pomoci v mé věci zbavit se podezření?
Doplňuji:
Děkuji za snahu, ale nikdo v podstatě mi neodpověděl. :) když se mě budou vyptávat na další otázky, tak jednoduše řeknu, že to je ve spojitosti s osobou blízkou takže nevypovídám. Zajímá mě spíše pokračování – jak na to reaguje soud, jestli za to mohu mít i postih, že jsem nevypovídal, kvůli tomu chránění té osoby?

Nejlepší odpověď
Fidel

Pro inteligenty: i známý může být osobou blízkou. A víte, že osobou blízkou může být i právnická osoba (judikatura z poslední doby)

záleží z jaké pozice budete vypovídat. Jako obžalovaný nemusíte vypovídat vůbec a můžete plácat i nesmysly; jako svědek musíte vypovídat pravdivě a komplexně a pokud se chcete odvolat na osobu blízkou, musíte to říct a krátce zdůvodit (protože jen soud rozhodne zda uzná, že byste mohl opravdu osobu blízkou vystavit tr. stíhání či nikoliv)… Pokud budete svědek a odvoláte se na os. blízkou a soud řekne, že např. to není osoba blízká nebo že jsou vaše obavy bezdůvodné, budete muset vypovídat. Jsou zde sankce pokuty do 50.000 nebo i trestný čin křivé výpovědi. Ok? Stačí to tak?

Další odpovědi
lukas.zmizik

no dobra, a oni se te zeptaji – a podle ceho soudite, ze je tento vas znamy podezrely? vy si to jen myslite, protoze on je vetsi lump nez vy, nebo jste ho u toho videl? nebo to jen chcete hodit na nekoho jineho?

jakmile se prestanes kontrolovat, budou ti davat otazky, ktere navazuji jedna za druhou a prasknes jim vsechno…

venkovan

Osoba blízká je přímý rodinný příslušník. Známý je jen známý.
Otázka je „napráskat“ či respektovat zákon, vlastně plnit si svoji povinnost danou mi platným právním systémem společnosti.