456jkl@post.

Jak je to s ochranou autorských práv časopisů a novin?

Autorsky zakon chrani knihy, autory knih a pod. Jak je to s novinami a casopisy? Jsou nejake lhuty, ktere brani komukoli zkopirovat nejaky clanek a pak ho verejne hromadne sirit dale? A pokud jo, tak jsou stejne lhuty pro tistene a internetove clanky? Anebo staci uvest zdroj informace (clanku) a mohu takovy clanek „distribuovat“ dale bez omezeni?

Doplneni: precetl jsem si odkaz od odpovidajiciho, ale neni to to, co hledam…

Mne jde hlavne o presne casove lhuty, po ktere jsou knihy, clanky apod. chraneny proti kopirovani a naslednemu neomezenemu
vyuziti napr. k distribuci …

Tedy napr. jestli muzu „vydat“ nejakou knihu, ktera byla napsana a vydana treba pred 30 lety…

Jestli muzu okopirovat clanek z novin nebo casopisu napsany a vytisteny napr. pred 12 lety a tento clanek dale bez omezeni libovolne distribuovat.

Jestli muzu okopirovat clanek z internetu a napr. po 7 letech od zverejneni tohoto clanku na internetu tento clanek bez omezeni dale libovolne distribuovat…

Nejlepší odpověď
gecco

Články v novinách, časopisech, e-zinech (etc…) a jejich autoři (držitelé autorských práv) jsou zákonem chráněny úplně stejně, jako knihy a jejich autoři…
😉
Pokud jde o další „distribuci“ takových děl – podléhá určitým pravidlům (normám), kukni se jak citovat – http://www.sci­.muni.cz/ofiz/wp-content/upload­s/2012/10/cita­ce.pdf .
_____________­________________________
Aha – nepochopil jsem…
😉
Pak – https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-121 (autorský zákon), §27…
😉