divison

Jak je to s nošením totalitních symbolů (Rudá hvězda,hákový kříž) například na oblečení. Je to protizákonné ?

Doplňuji:
Jakto že tedy rudá hvězda není propagace totalitního komunismu ?
Nic jako Maďaři teda nemáme ? ( http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/216102-svoboda-projevu-po-madarsku-hakovy-kriz-nebo-ruda-hvezda/ )

Nejlepší odpověď
annas

Používání symbolů spjatých s komunistickou totalitou není V Česku až takový problém. Nositeli těchto symbolů stačí dát najevo, že chce komunistické společnosti dosáhnout demokratickou cestou. Opačný extrém je ale v naší zemi tvrdě postihován. A špatně může dopadnout i člověk, který rotující sluneční disk ve čtyřramenné variantě nosí jako pohanský symbol, upozorňuje odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Jak ParlamentníListy.cz zjistily, v ČR nic takového jako zakázaná symbolika neexistuje. „Předně je třeba uvést, že v České republice neexistuje žádný seznam zakázaných symbolů, jejichž užití by bylo automaticky trestné. Při dokazování trestné činnosti spjaté s extremistickou symbolikou, ať již pravicovou či levicovou, je vždy třeba zohlednit širší spektrum okolností případu, než pouze vysvětlení významu symbolu samotného,“ vysvětlila ParlamentnímLis­tům.cz Denisa Čermáková z Ministerstva vnitra.

http://zahranic­ni.eurozpravy­.cz/evropa/65782-srp-s-kladivem-na-verejnosti-je-v-poradku-rozhodl-soud-spor-ale-nekonci/

Další
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-se-nesmi-hajlovat-jaktoze-lidi-ve-filmech-o-nacistech-normalne-zvedaj-pravici

U nás platí, že samotné užití svastiky či jiného nacistického symbolu není automaticky trestným činem podle § 404 TrZ. Trestné totiž není zobrazovat nacistickou svastiku samo o sobě, nýbrž projevovat sympatie k určitému neonacistickému hnutí, které používá svastiku jako svůj symbol.

V. Právní úprava v ČR
http://www.iprav­nik.cz/cz/clan­ky/trestni-pravo/art_6595/hra­nice-svobody-projevu-nejen-ve-svetle-judikatury-spolkoveho-ustavniho-soudu.aspx

Další odpovědi
zjentek

nacismus nepropaguji, ale běžně nosím svastiku. Nikdo jako já nemůže za to, že ji hitler také použil. Pravotočivou, jelikož značí mimo jiné mužský princip. Ať pravo či levotočivá, je tam více významů tohoto symbolu a je dobré vědět, proč tuto jantru užíváte a jak to pracuje.
Speciálně v této zemi více než kde jinde platí, že co právník, to zákon ..nedovedu si představit, že by mě za můj svastik (větších rozměrů) vůbec jakkoli popotahovali. Až se se zákonem v tomto směru srazíte, tak pak je to o situaci a vědomostech ,)
Doplňuji:
pro zajímavost: obrovská stříbrná svastika je i při vstupu do mého soukromí. Jediný symbol nahradí, mimo jeho další schopnosti, mnoho slov, třeba jako: vítán buď, kdo s dobrými úmysly přicházíš ,)

Funna

rudá hvězda určitě ne…ale hákový kříž je propagace fašismu a to protizákonné je…

marci1

V České republice není přímo stanovené o jaké symboly se jedná. Jedná se o trestní čin „podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv člověka“. Souzeni byli u nás jak neonacisté, tak mladí komunisté, takže je asi pravdou, že se jedná o oba dva symboly, které uvádíte. Trest je 1–5 let ( popřípadě i 8 let ). V Maďarsku tento zákon zrušili a každý si může nosit co chce.
Doplňuji:
Pro zajímavost : V pátek bude u nás soutěžit na Heroes Gate maďar Atilla Petrovszki, který má na hrudi mj. vytetovaného Hitlera, hákový kříž a nápis „smrt židům“. Údajně bude vystupovat oblečený.

honza19hk

nevím co má společného hákový kříž s komunismemem.ten se ale nosit nesmí,za rudou hvězdu ti maximálně každej řekne že seš komouš,ale postih za to myslím není.Komunisti existují i v dnešní době.
Naopak nosení nacistických symbolů je zakázané

Reuef

Ruda hvezda neni zakazana a vite proc ? Protoze ty zakony pisou stari komunisti…nebo jejich decka