kpeo17

Jak je to s neschopenkou?

Chtelat bych se zeptat.jsem na neschopence.vychaz­ky mam odpoledne.co rict kdyz prijde kontrola vecer a nebudu doma?uznaji ze spim,nebo nemam zvonek? A jak je to s pokutama?muzu nejakou dostat nebo me jen vyhodi.diky vsude ctu neco jinyho.

Odpovědi
jáára

Zvonek musíš mít a doma taky musíš být.Máš vycházky do 19:00 tak kontrola může přijít v19:05 a ty tam máš být. Pokuty nevím – vždycky jsem byl doma.
A kontroly choděj.

ivzez

Můžete přijít o práci nebo o část/celou náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (zaměstnavatel by Vás ale nesměl potrestat dvakrát – buď byste přišla o peníze nebo o práci).

Pokud by Vás kontrola nezastihla v době, kdy už OSSZ vyplácí nemocenské, mohla byste přijít o část nebo celé nemocenské (a to i zpětně) i dostat pokutu (10.000 Kč). Záleželo by na vyhodnocení konkrétní situace. Další možnost je okamžité ukončení neschopenky.

°°°°°°°°°°
Chybějící zvonek Vám neuznají, k povinnostem práce neschopných patří mít označený funkční zvonek. Spánek uznat mohou a nemusí. Záleželo by na tom, jaké léky máte předepsány.

___

Nedoporučuji porušovat léčebný režim a v době mimo předepsané vycházky být doma. Pokud byste mimořádně potřebovala něco vyřídit mimo dobu vycházek, nebo posunout dobu vycházek, dohodněte se předem s ošetřujícím lékařem. Nejpozději v 19 hodin však musíte být doma.