Irisa

Jak je to s meiozou? (pro biology)

Mám trochu problém pochopit produkty meiozy. Samozřejmě jsou to 4 haploidní buňky, ale z nějakého důvodu všechny popisné obrázky uvádí 4 haploidní buňky, které mají jen jednu polovinu chromozomu (jednu chromatidu). Můj dotaz tedy zní: Replikují se tyto chromatidy v dceřiných buňkách tak aby vznikly celé chromozomy s dvěma ramenama? Nebo je toto konečný stav připravený k pohlavnímu rozmnožování? V druhém případě mi to trochu nedává smysl, jak se může buňka spojit s jinou a stvořit zase diploidní pár… děkuji za vysvětlení :)
Zde obrázek, jehož poslední část mi vrtá hlavou: http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/thumb/6/6f/Ma­jorEventsInMe­iosis_variant_in­t.svg/500px-MajorEventsIn­Meiosis_varian­t_int.svg.png

Odpovědi
arygnoc

nereplikujú.
meiózou vznikajú pohlavné bunky – tie sú pri pohlavnom rozmnožovaní nositeľmi práve polovice genetického materiálu.
druhú polovicu genetickej informácie dodáva jedinec opačného pohlavia (splynutím, tj. oplodnením).

http://co-to-je.sk/_mei%C3%B3za

😉