simonka

Jak je to s mateřskou dovolenou?

Kamarádky dcera má roční dvojčátka, ale dostala dobrou nabídku ohldeně zaměstnání a chtěla by nastoupit do práce. Mateřskou nebo příspěvek (nevím jak se to nyní po uplynutí mateřské dovolené nazývá)má na 4 roky s tím, že je jako samoživitelka a její maminka by si chtěla na sebe vzít ten příspěvek?? Je to ještě možné po uplynutí mateřské dovolené??? děkuji
Doplňuji:
Tak mi bylo řečeno, že nyní pobírá rodičovský příspěvek ve 4leté variantě. Může dcera (maminka dvojčátek) nechat tento rodičovský příspěvek nyní přepsat na svoji maminku (babičku dvojčátek) a event. co pro to musí udělat a jaké podmínky splňovat.

Nejlepší odpověď
kropitko

Sice jsme si už psali v e-mailu, ale pokud by kamarádka chtěla, aby rodičovský příspěvek pobírala její matka, tak je to velice komplikované a radím nedělat to. Jde o to, že děti by musely být svěřeny babičce soudně, tím pádem, by o ně matka oficiálně přišla, pak by mohla rodičovský příspěvek pobírat babička. Je to zdlouhavé a zcela zbytečné.
Jak jsem vám psala, Pracovat vaše kamarádka může dál bez omezení a zároveň pobírat rodičovský příspěvek, jen musí zajistit pro děti péči zletilou osobou, což babička je.
Dále může zažádat o přídavky na děti. Také o příspěvek na bydlení, pokud na něj bude mít nárok. Je pravděpodobné, že by mohla mít nárok i na příspěvek na živobytí. Na to vše ať se informuje na příslušném ˇUřadu práce. Případně může využít některou z dostupných kalkulaček pro výpočet nároku na určitou dávku. Dám sem pár odkazů.

Přídavky na dítě
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/pridavky-na-dite#pridavkydite
Příspěvek na bydlení
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/prispevek-na-bydleni
Příspěvek na živobytí
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/prispevek-na-zivobyti