Elisa24

Jak je to s mastičkou s kardiordy?

Dobrý den, při léčbě mastičkou s kortikoidy bylo doporučeno vyvarovat se sluníčku. Znamená to prosím, že se nemá sluníčku vystavovat pouze postižené místo nebo by se člověk neměl zdržovat na slunci celkově? Děkuji

Odpovědi
anonym

Člověk léčený kortikoidy by se měl slunění vyhýbat celkově – apo kud to nejde, používat výrazně vyšší faktor opalovacích krémů…
Kortikoidy způsobují zvýšenou citlivost na světlo – a projevem může být ani ne tak spálení kůže, jako různé vyrážky apod.

mosoj

Ano neslunit se celá. Jinak si stačí přečíst letáček , který se přikládá k léku.

Viz: na př.
Dlouhodobé nepřetržité léčení mastí Triamcinolon E Léčiva tlumí mnoho biologických pochodů v kůži. Snižuje zejména přísun živin a narušuje schopnost přirozené obnovy (regenerace) kůže. Kůže se ztenčuje. Na místech vystavených dennímu světlu (obličej, krk, výstřih, ruce a předloktí) začnou vystupovat rozšířené žilky a bělavé tečky (prosvítající mazové žlázky), v podpaží, na vnitřních plochách stehen a podbřišku se mohou objevit pajizevky. Dojde-li k poruše přirozeného zbarvení (pigmentace), vznikají na kůži tmavší nebo světlejší skvrny.
Při ošetřování chorobných ploch přesahujících pětinu tělesného povrchu se triamcinolon vstřebává do krevního oběhu v takovém množství, které již může ovlivnit četné tělesné funkce. Proto je třeba informovat lékaře při každé návštěvě o jakýchkoliv celkových obtížích, které se vyskytly během léčby (např. nespavost, bolest hlavy, závratě, změny vidění, bolesti v břiše, svalech nebo kostech, otoky dolních končetin, bušení srdce, častější potřeba pití a močení). Lékař zhodnotí Vaše údaje, popřípadě zajistí další potřebná vyšetření a může upravit, změnit nebo přerušit léčbu.
Interakce

Platí to i při podání kortikosteroidů per oro ( ústy).