Jak je to s kouřením v dobách předchozích?

Když se podívám do doby dávné (-1989), tak se kouřilo všude možně. V nemocnicích, kancelářích,ve společných prostorách, prostě všude. Dneska je kouření docela slušně omezováno, ale kde se tenkrát vzalo to, že se prostě kouřilo všude. To tahle věc nikomu nevadila? Dokonce i zubař kouřil při vrtání zubů (viz. vyprávění pacientů). Osobně kouření odsuzuji, pokud tím někdo škodí jiným a tenkrát, kdy se pomalu nikdo nesměl ani upšouknout, tohle nikdo neřešil? Stalo se někdy, že by chtěla nějaká bývalá vláda kouření omezit?

Nejlepší odpověď
anonym

http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101762691­82-retro/21141100­0360033/

http://www.sta­rypaky.cz/wp-content/upload­s/2014/06/ciga­rety-star.jpg

Další odpovědi
Kepler

Tehdá se to opravdu moc neřešilo, až na zákazové tabulky v rozumných místech. Všeobecně bylo kouření považováno za projev chlapáctví, jako součást image.

kodl67

Dřív to bylo in,strašně moderní,kdo neměl v hubě cigáro,jako by neexistoval…taky nebyly zdaleka tak známé účinky tabáku na organismus atd…nekouřím 13 roků,ale začínal jsem se Startkama a Marskama za 4 Kčs. A na Slovensku jsme si kupovali na třídním výletu Detvy-10ks za 1 Kčs

ten který je

Moc se to neřešilo,jen pár lidí upozornovalo na škodlivost kouření.Takovým byl i Jaroslav Foglar který v příběhu Rychlých šípů na škodlivost kouření poukazoval.Příběh byl ovšem napsán ještě před válkou a po krátkém vydávání sešitů s příběhy Rychlých šípů koncem 60 let byla literatura Jaroslava Foglara zakázána.
http://postim­g.org/image/iz83d55gx/

anonym

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1kaz_kou­%C5%99en%C3%AD_po­dle_zem%C3%AD

anonym

V r.1989 vysílala televize(ČT1) pořad SONDY (marně jsem hledal tento pořad na netu) o škodlivosti kouření.Ve fabrice, kde jsem pracoval, jsme byli nekuřáci, tak na základě tohoto pořadu jsme dávali žádost na vedení fabriky, zda-li bychom jako nekuřáci mohli mít nějaké výhody.Od vedení fabriky přišla odpověď, doslaova cituji:„Nekuřáci jsou zvýhodněni dvakrát.Za 1. neničí si své zdraví a za 2.ušetří.“
Poslední pořad Sondy byl v listopadu kde byl Štěpán vypískán dělníky v ČKD ( a tito dělníci by mu dnes odpustili, prtože nejméně polovina nemá zaměstnání)
zde https://www.y­outube.com/wat­ch?v=-Re38-qoGLE

Mc Merkurion

… jo bejvaly doby,kdy alkohol byl polehčující okolnost … doba se mění ..

da ny

V té době se „dýmalo statečně“ všude, tedy také a hlavně na ZÁPADĚ !!!
Móda či zlozvyk v podobě kouření cigaret k nám přece nepřišla zrovna z Bulharska :)
Kouřilo mnoho „idolů“, našich i cizích ve filmech, TV (u nás za socialismu stejně jako za 1. republiky)
Hon na kuřáky začal v Evropě mnohem později a zákazy po r. 2000 – 2005
viz. odkaz ad. Pumík.
Pravda, v nemocnicích byly kuřárny a balkony, které byly pro kuřáky.
U nás „dýmal“ v ordinaci tělovýchovný lékař, kam jsme chodili na rizikové prohlídky. U „sporťáka“ se kromě laboratoře, měření tuků šlapalo na kole + EKG atp.
Kouřilo se též v naší zubní laboratoři. Pak přišel zákaz kouření a vymezený prostor pro kuřáky (kuřárna a „sádrovna“) v r. 1984 ;). Ohleduplnost k několika nekouřícím kolegům byla žádoucí..
Za kouření u prostor SŠ (zdrávka) jsme mívali kázeňský postih.
Externí vyučující z odborného předmětu = lékař (ředitel polikliniky s nemocnicí)
si pravidelně zapaloval cigaretu během výuky ve třídě.
„Ekonomka a pajda“ měla ve stejné době kuřárny s popelníkama i na internátech.
Možná se bezuzdně kouřilo bez omezování právě proto, že se leckde lidé nemohli ani „upšouknout“ 😁

lexx

tenkrát se hulilo všadě, jen ne v metanovém dole na Ostravsku (i jinde) nebo na benzínce, v letadle jo a ve vlaku měli fajčári spešl kupé kde si mohli užívat do sytosti…cíga byla levná, marsky va čtyři, clea na šest a sparty za vosum korun prosím, jo na VŠ během zkoušky i pán docent si zapálil jakoby nic

Šidlo

bolo to presne tak, ako s DDT napriek celosvetovému zákazu, ako so včasným oznámením Černobyľa, ako s akýmkoľvek narábaním s chemikáliami a zvyškami po banskej činnosti, ako s celkovým dodržiavaním ekologických dohod zo Štokholmu z 1973......chá­peme sa

proste načo by sa súdruhovia skutočne zaoberali verejným zdravým, nedajbože dovážali moderné lieky zo západu a zachraňovali tisíce? načo sa starať o životné prostredie, ktoré priamo ovplyvňuje zdravie ľudí?

súdruhovia sa tiež nechceli starať o kopu dôchodcov.....kto nevládal budovať, mohol pokojne umrieť