sesednizkola

Jak je to s jizdenkou ve vlacich?

Mam za to, ze pri ceste napriklad z Prahy do Vsenor proste sednu na vlak, jizdenku si s prirazkou koupim u pruvodciho a klid. Pokud pojedu opacnym smerem, je to bez prirazk pro nemoznost koupi. Jak pracuje revizor? Jednou, asi pred deseti lety, nastoupili dva v Cernosicich a kontrolovali me. Listek jsem mel. A kdyby ne, donutili by me si ho u pruvodciho koupit nebo jak? Cestujícím asi nemusi po nastupu hledat pruvodciho, stejne jako mit platnou jizdenku? U revizora v metru si taky nekoupim listek. Nechapu tedy smysl existence revizoru ve vlacich primestske dopravy. Odpovidejte prosim jen jak to je, nepiste co si myslite.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nechce se mi to teď hledat jak je to v přepravním řádu, ale zjednodušeně takto:
pokud nemáš lístek a přihlásíš se u průvodčího před výzvou k předložení jízdního dokladu, nejedná se o tzv. černou jízdu a jízdenka ti bude průvodčím prodána. Pak záleží zda sis mohl jízdenku koupit či nikoli – existence pokladny. Takže buď s přirážkou nebo bez přirážky.
Revizor postupuje stejně.
Pokud požádáš o jízdenku až po výzvě, holt máš smůlu a připlácíš si za černou jízdu.
Revizor v metru je vlastně kontrolor a ne průvodčí. Revizor ve vlaku může být i průvodčím a spíše kontroluje průvodčího.
Příklad z mládí: Jel jsem vlakem a ukecal průvodčí proč mám špatný lístek. Její odpověď, aniž by mi lístek označila byla, že pokud příjde revizor, tak ona mě neviděla. Protože by měla průšvih.

Další odpovědi
Drap

Pokud si nekoupíš lístek ve stanici, kde je pokladna, tak ti ho průvodčí prodá, ale s patřičnou přirážkou. S revizory je to celkem jasné, jedeš bez lístku, dostaneš pokutu a neni co řešit.

Front

http://www.cd­.cz/vnitrostat­ni-cestovani/jiz­denka/jak-koupit/-3573/
Jak tady píšou, tak si máš najít průvodčího a jízdenku u něj zakoupit.Zbytek jak píše Drap.

cochee

ad revizor v metru: nevím, jak to máte v MHD v Práglu, ale u nás při odchycení revizorem v MHD samozřejmě platíš pokutu plus řádné jízdné; běžnou jízdenku ti samozřejmě revizor nedá, jako řádná jízdenka slouží ten papír, co ti revizor vypíše.