Bronzový

Jak je to s jazykovým původem nemoci, choroba?

Nemocný, se řekne chorý, nemoc je choroba. Chorý se používá spíše na Slovensku. Za středověku řádila cholera, cholé je řecky žluč, od toho odvozené výrazy cholesterol atd. Cholé je také hebrejsky nemocný. Odkud je převzatý základ chor, resp chol pro nemoc? Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Netušila jsem, jak se sloveso chorý a od něj odvozená choroba vyvíjely.
.
Choroý, choroba, chorobný, ochořet - společný základ od chorý.
Chorý, staročesky chvorý = nemocný. Moravsky chorat, rusky chorovat, atd. Souvisí s příd. jm. churavý. Až po Komenského: hubený, netlustý, špatný (o zraku), bídný např. o pivu, šatu, mostě, také špatný, bídný.

Novočesky chorý, původně churý, prasl. chur6 (jer) z něho churavy jako je černý a černavý.
Z polštiny churo, chuchrak = vyzáblec, ubožák, slaboch.
Psl. chvor6j6 se obvykle spojuje s něm. schwären ‘hnisat,, podebírat se. Z indevropského suer - hlásková obměna na chv se objasňuje negativním významem.
---
nemoc - nemoc, nemocný, nemocnost, nemocenský, nemocnice, nemocniční, onemocnět.
Prasl. niemoc, ve východosl. a jihosl. v tomto významu odvozeniny od bolet. Všeslovanské bol- nemá přesný protějšek, ale celé sloveso bolějo se shoduje s latinským doleo.

Nemoc = původně nemohoucnost, slabost’ (tak i ve stč.). Vztah k podst. jménu moc či slovesu. mogti = stind. maghá - ‘moc, síla, takže nemoci se síla ztrácí.

V. Machek: Etymologický slovník

Výraz nemoc je mladší, ale nenašla jsem, kdy se objevil. Ale uvádí již Krameriův slovník.
Doplňuji:
Chorý není sloveso, měnila jsem stylizaci a neopravila tvar na příd. jm.

Více v diskusi.

Další odpovědi:

Zlatý

Já nejsem nemocný, já jsem nachcípanej.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2732
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.