Pokročilý

Jak je to s HTML a XHTML, co se nejvíce používá?

Vím, že html je zastaralý a XHTML je novější, ale přece vyšlo HTML5. Možná je to trochu blbá otázka, ale trochu to nechápu, mám se učit psát web v HTML5 nebo XHTML. Navíc záleží na tom z pohledu responzivnosti? Když záleží hodně na kaskádových stylech.

Odpovědi:

Bronzový

Superhovadina... :S XHTML není nová verze HTML! XHTML vzniklo při stagnování vývoje HTML 1.2+. Což však znamená, že obešli plánovaný postup, kterýžto neuměli dokončit, pročež vzniklo rozšíření HTML. Tedy XHTML se vydalo zcela jiným směrem, kterýžto se dále nerozvíjel. A sice, že do zpracování DOM se zapracovalo SVG aj. Jenže pak se rozjel i původní proud HTML, pročež XHTML rozhodně nelze chápat jako novější HTML! Až s verzí HTML 2 se začalo znovu rozvíjet i XHTML. Přidalo se plátno, ovšem to se dostalo již i do HTML 4 -> především pak do HTML 5. Dávno tomu je, co XHTML (rovněž s verzí 5) dohnalo i HTML 5. Každopádně XHTML je úplně jiný přístup k DOM - čily vůbec se nejedná o novost, či co. Jedná se o to, jak chceš stavět svůj web. Ovšem HTML 5 se snaží o propojení všeho - tam je již i SVG, plátno, platformní plug-iny, ... Propojení technologií se prohlubuje a brzy by mohl nastat skutečně jednotný přístup, kdo ví. Každopádně XHTML je ve skutečnosti Extensible HTML - jako většina zkratek začínajících na ex se zde do zkratky dostalo X namísto E. XHTML tedy znamená rozšířitelné HTML - nikoli rozšířené! (To znamená, že jej lze rozšířit o SVG, makra, ... Leč není nutno tyto technologie vůbec použít - však proto se používaly XHTML šablony atp. ve starších verzích. Novější verze jak jsem psal, směřují ke hromadnému sloučení.)

Stříbrný

Já bych dala přednost HTML5.

Diskuze k otázce

anonym

matesax: máš v tom zmatek a blbosti.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 949
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 819
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.