Kelt

Jak je to s filmovým ztvárněním nějakého klasického díla?

Mnohá klasická díla byla zfilmována, konkrétně mám na mysli Hrabě Monte Christo. Včera jsem viděl verzi s Chamberlainem. Kromě toho jsou další verze, Marais nebo Depardieur. Je mi jasné, že režisér chce postihnout část díla, něco zdůrazní něco vynechá, ale podstatné věci by měli zůstat podle autorovy předlohy. Například závěr je různý. V provedení Depardiuer – zůstává Dantes s Mercedes, ale podle verze s Chamberlainem, ona odjíždí do Afriky a on jinam. Režisér i scénárista by se měli držet autorovy předlohy, i když si dílo volně upravili pro filmové zpracování. Rozhodující scény by měli být uvedeny na správném místě a se správnými lidmi. Důležití lidé by měli vystoupit i ve filmu k tomuto dílu. Proč tomu tak není?
Doplňuji:
Přesná scéna – jak je popsáno – například jeden propíchne druhého v souboji – dle knihy, ve filmu je kolem toho více lidé, kteří oběti nedají šanci a v knize o nich není ani zmínka. Například.

Nejlepší odpověď
klumprt

Protože si někteří pitomí scénáristi myslí, že to dokážou vyprávět líp. Přitom jsem snad ještě neslyšel o filmu, který by byl lepší než knižní předloha.

Další odpovědi
gecco

…„Rozhodující scény by měli být uvedeny na správném místě a se správnými lidmi.“…
Nerozumím – proč??
___
I scénárista i režisér mají právo na vlastní ztvárnění tematu (námětu) – pokud to nemají výslovně zakázáno tím, kdo disponuje autorskými právy k danému dílu.
😉
Na druhou stranu – já se na to nemusím koukat.

gecco

Klumprt → …„jsem snad ještě neslyšel o filmu, který by byl lepší než knižní předloha“… – naprosto souhlasím, ale ono je to asi i naopak – četl jsem několik knížek napsaných až podle filmu (scénáře) – a nedalo se to číst.
😉