Kelt

Jak je to s elektrickými přístroji tady a v USA?

Zde vyrobené spotřebiče, jsou stavěné na 220 V, v USA je, nebo bylo 110 V. Některé přístroje mají možnost volby napětí. Možná jsou v USA odlišné zásuvky, mohl bych si to v případě potřeby upravit. Bude mi takový přístroj fungovat i v jiné zemi? Myslím přístroj koupený v USA, zda bude fungovat v ČR a něco si dovezu z ČR do USA.A může se to vůbec převážet? Děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Převážet se to může…
😉
Pokud jde o zásuvky – u nás a v USA jsou odlišné, ale tady i tam se dají koupit adaptéry („mohl bych si to v případě potřeby upravit“ – výměna vidlice je taky možná).
Ale jestli ti bude obecně nějaký přístroj fungovat tady i tam nelze říct…
Např. zdroje pro notesy (nabíječky telefonů… – tedy spínané zdroje) jsou už dneska velmi často konstruované pro napětí 110–230 V~ 50–60 Hz (tedy fungují i v USA či Kanadě, i v Evropě); na druhou stranu odporové zdroje to neumí (leda s přepinačem), podobně ti nebudou fungovat přístroje využívající topnou spirálu (kulma, fén, žehlička…) – takže, kdyžtak, konkretizuj přístroj.

Další odpovědi
Mapel

Dovážet můžeš cokoliv. Zástrčky a zásuvky jsou opravdu jiné, ale to co se dováží do Evropy je pak upraveno pro příslušnou rozvodnou síť. Proto je vždy v návodu napsáno, že je potřebné překontrolovat, zda napájecí napětí daného zařízení odpovídá rozvodné síti uživatele. Takž u zařízení nakoupené na jiném kontinentu je to problematické. Naše obchody musí zaručovat použití v místní rozvodné síti.