afro.minerva

Jak je to s dárcovstvím orgánů?

Jak je to s dárcovstvím orgánů? Co má člověk udělat, aby se stal v prípadě své náhlé smrti (jen teoreticky) dárcem svých orgánů? Musí se někde zaregistrovat, nebo si berou orgány u každého člověka automaticky? Nikdy jsem neslyšela, že by se u nás podepisoval nějaký souhlas příbuzných, jako se to dělá v Americe. Jinak jsem slyšela, že potom člověk musí darovat vědě celé svoje tělo. Tak to bych opravdu už nechtěla. Asi by se mi moc nelíbilo být naporcovaná v různých vanách na patologii. Dá se darovat jenom určité orgány? Jak to je legislativně ošetřené v naší republice?
Doplňuji:
Tak jsem se nakonec odpověď dozvěděla. Zní takto:

Darování orgánů je v České republice dáno zákonem č. 285 z r. 2002. Ve stručnosti by se dal tento zákon shrnout do následujících bodů:

  1. Pokud za svého života nedáte vědět (do registru, nebo notářským osvědčením) že s odběrem nesouhlasíte, jste automaticky považována za potenciálního dárce orgánů, tzn., že v případě nenadálé smrti mohou být Vaše orgány odebrány a použity k transplantaci
  2. Jedná se pouze o orgány (např. ledviny, srdce, játra), veškeré ostatní tělo je ponecháno k pohřbení. Tělo po odběru vypadá jako po jakékoli jiné břišní nebo hrudní operaci
  3. Po smrti člověka mohou nejbližší příbuzní darování orgánů zabránit, pokud vysloví nesouhlas (tato formulace není v zákoně, ale ctíme přání nejbližších příbuzných). Pokud nic nenamítají, nemusí žádný souhlas podepisovat.

Odpovědi
monarcha

mám dojem,že pokud vysloveně nenapíšeš,že nesouhlasíš..! s dárcovstvím, Uřízne si z tebe podle potřeby každej z personálu nemocnice,co chce(…obrazně),
…pokud se dožiješ vysokého věku asi strach mít tolik nemusíš,pokud jsi mladá, rozeberou tě na součástky,játra frajerovi co je prochlastal,slezina a srdce pracháčům do ameriky,plíce studentům patologie na stůl…,