Avatar uživatele
afro.minerva

Jak je to s dárcovstvím orgánů?

Jak je to s dárcovstvím orgánů? Co má člověk udělat, aby se stal v prípadě své náhlé smrti (jen teoreticky) dárcem svých orgánů? Musí se někde zaregistrovat, nebo si berou orgány u každého člověka automaticky? Nikdy jsem neslyšela, že by se u nás podepisoval nějaký souhlas příbuzných, jako se to dělá v Americe. Jinak jsem slyšela, že potom člověk musí darovat vědě celé svoje tělo. Tak to bych opravdu už nechtěla. Asi by se mi moc nelíbilo být naporcovaná v různých vanách na patologii. Dá se darovat jenom určité orgány? Jak to je legislativně ošetřené v naší republice?
Doplňuji:
Tak jsem se nakonec odpověď dozvěděla. Zní takto:

Darování orgánů je v České republice dáno zákonem č. 285 z r. 2002. Ve stručnosti by se dal tento zákon shrnout do následujících bodů:

  1. Pokud za svého života nedáte vědět (do registru, nebo notářským osvědčením) že s odběrem nesouhlasíte, jste automaticky považována za potenciálního dárce orgánů, tzn., že v případě nenadálé smrti mohou být Vaše orgány odebrány a použity k transplantaci
  2. Jedná se pouze o orgány (např. ledviny, srdce, játra), veškeré ostatní tělo je ponecháno k pohřbení. Tělo po odběru vypadá jako po jakékoli jiné břišní nebo hrudní operaci
  3. Po smrti člověka mohou nejbližší příbuzní darování orgánů zabránit, pokud vysloví nesouhlas (tato formulace není v zákoně, ale ctíme přání nejbližších příbuzných). Pokud nic nenamítají, nemusí žádný souhlas podepisovat.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? bolak před 5186 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
monarcha

mám dojem,že pokud vysloveně nenapíšeš,že nesouhlasíš..! s dárcovstvím, Uřízne si z tebe podle potřeby každej z personálu nemocnice,co chce(…obrazně),
…pokud se dožiješ vysokého věku asi strach mít tolik nemusíš,pokud jsi mladá, rozeberou tě na součástky,játra frajerovi co je prochlastal,slezina a srdce pracháčům do ameriky,plíce studentům patologie na stůl…,

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek