Zepple

Jak je to s člověkem, lidmi a lidem? :D

Myslím v češtině. Člověk má vzor pán. a v množném čísle to jsou lidé? A ti se skloňují podle čeho? Nebo to je lid (hrad) a lidé (jaký vzor?)
No každopádně mám v tom zmatek…

Nejlepší odpověď
annas

Ten člověk (2. p. -a) = ten pán (2. p. -a).

Mn. č. lidé – kromě 1. a 5. p. se skloňují podle vzoru kosti – 2. p. -í, 3. p. -em, 4. p. -i, 5. p. -é, 6. p. o -ech, 7. p. -mi.

Lid – hromadné podstatné jméno, přirozený rod životný (souhrn lidí, kteří někde jsou), gramaticky rod neživotný – skloňování ten lid jako ten hrad.

Další odpovědi
roxy52

Otázka mě tak zaskočila,že si za boha nemůžu vzpomenout ani na jeden vzor mužského rodu.

Lucimia

V jednotném čísle – pán
v množném čísle – 1. pád – páni

  • 4. pád – pány