FikeCZ

Jak je to s baterii u notebooku při prvnim zapnuti?

Zdravim když si poprve donesu noteboo domu jak je to s baterii?Mám ho nechat vypnuteho a nechat ho nabit..nebo zapnout počkat až se uplně vybije a nechat uplne nabit?..Nebo snad jinak?

Odpovědi
baghira

Neřešit to.
Pokud jde o tzv. paměťový efekt, u moderních aku je zanedbatelný.

Wang

Mam NB Lenovo. Doporučují NB připojit k síti a nechat baterii (akumulátor) nabít. Naopak nedoporučují, aby se baterie nachala úplně vybít nebo skaldovala úplně vybitá (má se skladovat alespoň z 30% nabitá).

mosoj

Lion, Lipol, NIMH AKU Nemají téměř žádný paměťový efekt. Formování ( nabíhání na jmenovitou kapacitu) však probíhá i u těchto AKU. Není to kritické, ale pro dosažení jmenovité kapacity je třeba AKU několikrát po sobě vybít na nejnižší povolenou mez ( u Li on je ta mez kritická) a opětovně nabít.
Takže, nechal bych ji vybít a potom nabil. Toto bych nechal proběhnout tak 2 – 3 x za sebou v rámci běžného používání a potom je již jedno v jaké fázi začneš nabíjet.
Čas od času toto úplné vybití a nabití nechat proběhnou během celé životnosti aku.

Hohny

Ano neřešit to, tohle se řešilo u dřívějších NiMH a NiCd akumulátorů.
Dnes používaný Li-ion a Li-pol už netrpí paměťovým efektem, který zkracoval výdrž baterie. Tyto baterii mají přibližně určený počet nabití kolik za svůj život zvládnou a jejich kapacita by se skoro neměla měnit. Jediný co jim můžete udělat, je snížit jejich počet nabití…
Neměl by jste ji vybíjet úplně na nulu, tedy dávat nabíjet minimálně při cca 10% a více.
Nepoužívat notebook na baterii venku při velké zimě nebo naopak velkém vedru, i úsporný režim si něco bere, tak ho mít prostě vypnutý, když v zimě přenášíte.
Pokud budete notebook dlouho skladovat a nepoužívat, pro baterii je ideální, aby byla nabita tak na cca 60–70%.