ojaz

Jak je to s autorskymi pravy na youtube? Pokud chci nahrat serial nebo jiny porad z Ceske televize?

Doplňuji:
No nechci nijak porusovat prava, ale je pravda, ze na youtube je mnoho poradu, casti poradu, treba i vecernickove pohadky, jen me zajima, jestli me bude nekdo stihat kdyz bych tam neco dal, nechci to vydavat za sve ani na tom nejak vydelavat…

Nejlepší odpověď
led

V zmysle zákonov Českej republiky (sú v oblasti software voľnejšie než zákony USA) pre vlastnú potrebu si z youtube.com môžte stiahnúť video. Administrácia stránky je povinná video, na ktoré platia platené autorské práva, zo stránky odstrániť.
Čo znamená „pre vlastnú potrebu“? Krátky výber:
Nesmiete tento záznam:
1 poskytovať nikomu inému, či za úplatu, alebo bezplatne,
2 využívať na komerčné účely i nekomerčné prezentácie
3 zdielať s inými, pozor v prípade sťahovania pomocou torrentu už zdielate s inými účastníkmi internetu! prípadne ak z vášho zosieťovaného počítača pozerá daný záznam iný „počítač“
4 body 1–3 sa týkajú aj časti záznamu

Další odpovědi
MonkeyKing

Bohužel nesmíš. To by jsi musel koupit ty práva a nahrát to tam!

arygnoc

zákon o duševnom vlastníctve:

Duševní vlastnictví, včetně práv k filmu, hudbě, softwaru, textů, fotografiím a všem ostatním autorským dílům, je chráněno zákonem. Nikdo nesmí užívat autorská díla bez souhlasu držitele autorských práv, není-li zákonem stanovena výjimka. „Užívání“ přitom znamená rozmnožování, rozšiřování, pronájem, půjčování, vystavování a sdělování díla veřejnosti. Za užití díla ve smyslu autorského zákona se přitom nepovažuje užití výlučně pro osobní potřebu fyzické osoby. Termín „osobní potřeba fyzické osoby“ je vykládán pod vlivem evropské interpretace dosti restriktivně, jako užití pro sebe a nejužší rodinný kruh. Nikoli jako sdílení např. s přáteli.

Za porušení autorských práv hrozí nejen sankce občanskoprávní ve formě náhrady škody a vydání bezdůvodného obohacení, ale také správní pokuta až do 150 tisíc Kč. Možný je i trestněprávní postih, při kterém může být uložen trest odnětí svobody v délce dle okolností až osm let.

pokazdejinak

ale často se tam objevují zajímavé ukázky z ČT nebo z fandovská videa jiných děl (filmů, hudby, videoklipů atd.) a je u toho poznámka – nevlastním žádná práva, případně ve smyslu, komu tedy ta práva patří a normálně to tam zůstává… :) – nesmíš prostě ani naznačovat, že bys mohl být autorem díla

ale když se to vlastníkovi práv nebude líbit, stejně ti to smáznou :/