Jak je to s alimenty?

Manžel má dva syny – 21 a 20 let. Jeden odmaturoval, byl rok doma a teď se dostal na vejšku. Tvrdí nám, že mu má manžel zaplatit i ten rok „mezi“. Druhý odmaturoval v září 2009, teď stále ještě nepracuje. Jemu manžel prý má taky platit. Prosím někoho fundovaného – jak to opravdu je? Díky!

Odpovědi
standa

Nechci citovat zákon o rodině (ostatně to si můžete najít na internetu sama), ale měl bych pro vás tyto informace:

  • ten rok „mezi“ bude muset manžel doplatit
  • teoreticky si umím představit, že by manžel mohl tuto platbu odmítnout, ale pak bude muset počíta se žalobou, kterou na 98% prohraje (detaily jsou nad rámec této ´poradny)
  • co se týká druhého synka, který odmaturoval a stále ještě nepracuje, tak zde by měl iniciativu převzít manžel a písemně (bude se to nejspíš hodit u soudu) vyzvat syna, aby mu sdělil své stanovisko k záměru a ochotě začít pracovat…, zároveň by manžel měl stanovit nějaký rozumný termín do kterého synovi bude platit výživné (např. následující 3–4 měsíce), ale ve kterém si syn musí aktivně hledat práci.
  • pokud syn nebude ´spolupracovat´, tak doporučuji poté výživné přestat platit (zase je nutné toto písemně oznámit – bude se to hodit u soudu)
  • následně bude na synovi, aby soudu dokazoval proč nemá práci (jak aktivně ji hledal) a proč mu náleží výživné…

Níže odkazuji ještě na otázku s obdobnou problematikou.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyzivne-na-dite-stanovene-soudem