Krakis

Jak je to s aktualizacema?

Nazdárek, někde jsem četl, možná i tady, že některá KBčka po SP 3 na Win XP Prof. jsou zbytečná, zpomalují systém, a dokonce se prý mezi nimi najdou i špioni. Jak je to tedy doopravdy a pokud je to tak, která bych měl odinstalovat? Aktualizace jsem asi před měsícem vypnul, ale mám tam i neoficialní SP 4 a Rollup.

Nejlepší odpověď
jpau

Tohle je strašně složitý problém.

Napřed ke zbytečnosti.
Všechny KBčka jsou zbytečná, pokud instalaci systému používáš na nějakou specifickou činnost, kde nejsou kladeny nároky na bezpečnost a funkce ale jsou kladeny nároky na vysokou spolehlivost. Napadá mě typický příklad takového toho pořadového systému co je třeba v bance nebo na poště, vybereš co chceš, dostaneš lísteček s číslem a pak tě zavolají k nějaké přepážce. Tady se jedná o systém odříznutý od světa a klade se nárok jenom na to, aby na něm dlouhodobě a stabilně běžela nějaká aplikace. Tady je jakákoli aktualizace zbytečná, skoro bych se nebál říct že i nežádoucí. Na drouhou stranu jsou ale „uživateslké stanice“, kde není kladen nárok na 100% spolehlivost (když ti padne počítač tak to nasere ale svět se nezboří) ale na druhou stranu jsou vystavené hrozbě z venčí, která by měla být refelektována formou nějakých aktualizací (tzn. podpory ze strany výrobce). V těchto případech se obecně doporučuje aktualizovat (bez ale, nebo, …).

Zlé vs. hodné aktualizace
Máš-li legální instalaci, pak jsou všechny instalace „hodné“. Některé se ti budou snažit natlačit třeba něco co úplně nepotřebuješ (např. nová verze IE) ale to je tak všechno. Pokud se budeš používat kradený systém nebo různá neoficiální systavení, tak ti v rámci nějaké aktualizace může přijít KBčko, co ti např. vymění pozadí na černou barvu a bude prudit s tím, že je systém nelegální. Důvody pro existenci těchto opatření jsou asi jasné. Co je to za KBčko si přečteš na stránkách Microsoftu.

Ad náročnost
Pochopitelně každá aktualizace MŮŽE mít dopad na performance stránku věci. Vrací nás to k prvnímu odstavci – pokud mám starý systém, pak jeho požadavky na hw jsou poplatné době (tzn. z dnešního pohledu nízké) stejně tak jako nároky na bezpečnost (ty jsou také nízké). Pokud tedy budu chtít aby nějaký sw plnil současné nároky, tak bude pravděpodobně vyžadovat současné prostředky.

Špehování a jiné postřehy ze sputniknews.com
Tak asi takhle… „Špehují všichni“ ale neberou si nic, co by tě nějak kompormitovalo. To je první věc. Druhá věc je ta, že těch dat co se o Tobě sesbírá je tolik, na straně tolika subjektů, že by bylo velmi složité (nemožné) z toho vytvořit nějaké komplexní obraz o Tobě. Pokud by se o Tebe „někdo“ zajímal, tak provede cílený útok na Tvoje zařízení za použití nástrojů proto určených a nebude se namáhat spoluprácí s kýmkoli.

Doporučuji si přečíst např. tento článek na root.cz, týkající se špehování ve Windows 10 (root.cz je portál o Linuxu, tzn. „proti Microsoftu“)
http://www.ro­ot.cz/clanky/win­dows-10-analyza-probihajici-komunikace/

Určití uživatelé se uklidnují falešným pocitem bezpečí, že např. opensource systémy (např. Linux) své uživatele nesledují a neobsahují žádné backdoory apod. Skutečnost je ale taková, že např. Linux se stává z obrovského množství balíků a součástí třetích stran, že je obrovský problém ohlídat, co vlastně jaký balík dělá (on se tím ani nikdo moc nezaobírá). Krásným důkazem toho chyba v OpenSSH známá také jako „Heartbleed bug“, můžeme se dohadovat jestli je to skutečně chyba nebo nějaký umyslný backdoor – nemám na to žáný názor.

Krakis

Díky za vyčerpávající odpověď i odkaz na zajímavou stránku.

gecco

Jpau – souhlasim a mas můj obdiv, že se ti to chtělo psát…
😉